Rusia tërhiqet nga marrëveshja e peshkimit e vitit 1956 me Britaninë

INA
INA

22/02/2024

Rusia po tërhiqet nga një marrëveshje peshkimi e vitit 1956 e arritur me Britaninë nga udhëheqësi sovjetik Nikita Hrushovi, një tregues se sa i thellë është bërë hendeku midis Rusisë dhe Perëndimit pas dy vitesh konflikti dhe retorikë të Luftës së Ftohtë.

Pushtimi i plotë i Rusisë në Ukrainë në shkurt 2022 shkaktoi konfrontimin më serioz midis Moskës dhe Perëndimit që nga kriza e raketave kubane të vitit 1962, dhe secila palë e konsideron tjetrën si një armik perfid.

Marrëveshja e peshkimit në maj 1956 u nënshkrua në Londër në një pikë kthese në Luftën e Ftohtë: Hrushovi atë vit kishte denoncuar Josef Stalinin, kishte propozuar bashkëjetesë paqësore me Perëndimin dhe madje kishte vizituar Britaninë në prill.

Sot, pamja nga Moska është më e ashpër.

Presidenti Vladimir Putin i konsideron Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj si një perandori në rrënim që dëshiron të shkatërrojë Rusinë dhe të vjedhë burimet e saj natyrore. Perëndimi e konsideron Putinin si vrasës dhe Rusinë e Putinit si armik, raporton Reuters, transmeton Klankosova.tv.

Marrëveshja e peshkimit e vitit 1956 i lejoi anijet britanike në zonat e pasura të peshkimit të Detit Barents, në bregdetin e Gadishullit Kola dhe përgjatë bregut të ishullit Kolguyev.

“Kur Nikita Hrushovi pranoi këtë marrëveshje në vitin 1956, është e vështirë të thuhet se çfarë e udhëhoqi atë, por definitivisht nuk ishte interes kombëtar,” tha në një deklaratë Vyacheslav Volodin, kryetari i dhomës së ulët të parlamentit të Dumës së Shtetit.

Britanikët duhet të studiojnë disa fjalë të urta: “Rusët e përdorin kalin ngadalë, por e kalërojnë shpejt”.

Pas pushtimit në shkallë të plotë të Ukrainës, Perëndimi goditi atë që hodhi si sanksionet më të ashpra të vendosura ndonjëherë ndaj një ekonomie të madhe. Rusia i hodhi sanksionet si një shpallje lufte ekonomike, megjithëse ekonomia e saj u rrit 3.6% vitin e kaluar.

Britania vendosi të mërkurën sanksione ndaj gjashtë individëve në krye të kolonisë penale të Arktikut, ku kreu i opozitës ruse Alexei Navalny vdiq javën e kaluar.

“Kur njerëzit pyesin nëse mund t’i përgjigjemi sanksioneve, përgjigja është: ne mundemi,” tha Volodin, duke shtuar se anijet britanike kapën mijëra ton merluc dhe merluc në ujërat ruse.

Volodin, një aleat i ngushtë i Putinit, përsëriti ortodoksinë aktuale të Kremlinit, i cili e sheh rënien e Bashkimit Sovjetik në vitin 1991 si një tragjedi dhe Mikhail Gorbachev si një dështim, i cili u mashtrua nga një Perëndi mashtrues që synonte të poshtëronte Rusinë.

“Me Gorbaçovin, ne humbëm vendin tonë dhe me Putinin e kthyem atë”, tha Volodin.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

lindja mesme iran irak izrael

Pse Irani sulmoi Izraelin – dhe pse janë armiq?

Antonio Guterres

Sulmet iraniane/ Shefi i OKB-së: As rajoni dhe as bota nuk mund të përballojnë një tjetër luftë

sulmet iriani izrael mbrojtja raketore raketa

Reagimet nga SHBA, Franca, Britania dhe Egjipti

sulmet iriani izrael mbrojtja raketore raketa

Izraeli: Do përgjigjemi ndaj çdo shteti që lejon kalimin e dronëve nga Irani

sulmet iriani izrael mbrojtja raketore raketa

Irani thotë se ka përfunduar me sulmin ndaj Izraelit, i kërkon SHBA-së të “qëndrojë larg”

An Ukrainian national flag flag waves over the center of Kharkiv, Ukraine's second-largest city, Friday, Feb. 4, 2022. The situation in Kharkiv, just 40 kilometers (25 miles) from some of the tens of thousands of Russian troops massed at the border of Ukraine, feels particularly perilous. (AP Photo/Evgeniy Maloletka)

Parlamenti i Ukrainës miraton ligjin e ri për mobilizimin ushtarak! Rregullore e ashpër për burrat, ja çfarë parashikohet

Biden

Biden premton mbështetje ‘të hekurt’ për Izraelin mes frikës së sulmit nga Irani

anije1

Tre armiqtë historik bëhen bashkë kundër Kinës në Paqësor

Biden

Biden: Netanyahu bën një gabim në Gaza

INFO

NA NDIQ