Rusia tërhiqet zyrtarisht nga traktati i sigurisë i pas Luftës së Ftohtë

INA
INA

07/11/2023

Në shenjë të rritjes së mëtejshme të tensioneve midis Rusisë dhe NATO-s, Moska është tërhequr zyrtarisht nga Traktati për Forcat e Armatosura Konvencionale në Evropë.

Traktati i vitit 1990, i negociuar dhe i përfunduar në fund të Luftës së Ftohtë, ishte krijuar për të de-përshkallëzuar konfliktet e mundshme Lindje-Perëndim. Ai vendosi kufizime në armatime për të ruajtur ekuilibrin ushtarak midis NATO-s dhe vendeve të atëhershme të Traktatit të Varshavës.

Tërheqja formale është një lëvizje simbolike, pasi Rusia e kishte pezulluar pjesëmarrjen e saj në traktat në vitin 2007 dhe ndaloi pjesëmarrjen aktive në 2015.

Vladimir Putin nënshkroi një dekret për denoncimin e paktit në maj 2023, i cili tërhoqi dënimin nga NATO. Gjatë fundjavës, zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha se marrëdhëniet e Rusisë me SHBA-në ishin nën zero.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

biden

A po ndryshon qëndrim SHBA për luftën në Gaza? Biden ‘mesazh’ të fortë Izraelit

An Ukrainian national flag flag waves over the center of Kharkiv, Ukraine's second-largest city, Friday, Feb. 4, 2022. The situation in Kharkiv, just 40 kilometers (25 miles) from some of the tens of thousands of Russian troops massed at the border of Ukraine, feels particularly perilous. (AP Photo/Evgeniy Maloletka)

Raportohet për helmimin e gruas së udhëheqësit të inteligjencës së Ukrainës

lavrov

Lavrov: Do të vij në Shkup për takimin e OSBE-së, nëse Bullgaria hap hapësirën ajrore

An Ukrainian national flag flag waves over the center of Kharkiv, Ukraine's second-largest city, Friday, Feb. 4, 2022. The situation in Kharkiv, just 40 kilometers (25 miles) from some of the tens of thousands of Russian troops massed at the border of Ukraine, feels particularly perilous. (AP Photo/Evgeniy Maloletka)

Lufta në Ukrainë do të marr fund, zbulon një burim i CIA-s

anijet-det

Cisterna izraelite rrëmbehet në brigjet e Jemenit

wagner rusi

Një mobilizim i dytë? Rusia ka problem me ushtarët në Ukrainë

gomat

Gjermania vendosi: Ndalohen gomat M+S

zelenski

Zelensky kërkon rizgjedhjen, por a mund të votojë Ukraina?

gaza

Pas më shumë se 7 javësh, mbërrijnë kamionët e parë me ndihma në veri të Gazës

INFO

NA NDIQ