Rusia vendosi burgim të përjetshëm për tradhti

Iliria News Agency
Iliria News Agency

27/04/2023

Dje, Duma Shtetërore e Federatës Ruse miratoi ndryshimet në Kodin Penal, sipas të cilit rusët e akuzuar për tradhti mund të dënohen me burgim të përjetshëm, raporton RT.

Sipas ndryshimeve në ligjin e miratuar nga Këshilli i Federatës – Dhoma e Epërme e Parlamentit – parashikohet burgim i përjetshëm për tradhti, për të cilën parashikohej një dënim me burg nga 12-20 vjet dhe një gjobë deri në 500,000 rubla (6,100 dollarë). .

Ndryshimet e reja në ligj rritin gjithashtu dënimin maksimal për sulme terroriste dhe sabotazhe në rastet kur veprat nuk rezultojnë me vdekje nga 15 në 20 vjet. Dënimi minimal për rekrutimin në aktivitete terroriste është rritur gjithashtu nga 5 në 7 vjet dhe nga 10 në 12 vjet për ndihmën e terroristëve.

Ligji i ri parashikon një rritje të dënimit për anëtarësim në një grup terrorist nga 5-10 vjet aktual në 10-15 vjet burg.

Ndryshimet e ligjit do të hyjnë në fuqi pasi të miratohen dhe nënshkruhen nga presidenti rus Vladimir Putin.

Neni 275 i Kodit Penal rus e përkufizon tradhtinë si “spiunazh, zbulim të sekreteve shtetërore ndaj vendeve dhe subjekteve të huaja, dezertim te armiku”, si dhe “ndihma e një vendi të huaj, një organizate ndërkombëtare ose të huaj ose përfaqësuesve të tyre, veprimet e të cilëve janë të drejtuara kundër. siguria e Federatës Ruse” “.

Kryetari i Komitetit të Sigurisë të Dumës Shtetërore, Vasiliy Piskariov, vuri në dukje më parë këtë muaj se ndryshimi në ligj do të lejonte që shkelësit të dërgoheshin në burgje të sigurisë maksimale dhe të rriste ndjeshëm pragun e lirimit me kusht.

“Ruajtja e sigurisë së Rusisë është prioriteti ynë më i lartë”, shkroi në Telegram Piskaryov, i cili është deputet nga Rusia e Bashkuar në pushtet.

Rusia ka vendosur dënime më të ashpra për disa shkelje që kur Moska filloi operacionin e saj ushtarak në Ukrainë në shkurt 2022. Vitin e kaluar u rritën dënimet maksimale për dezertim, grabitje dhe mosbindje ndaj urdhrave të ushtarakëve.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

aeroport italiane franceze

Shtrenjtohen biletat e fluturimeve, ja sa do të shkojnë?

Makron Macron

Macron ia thotë në sy udhëheqësve evropianë: Rusia nuk duhet të fitojë!

rishi-sunak

Britani, kryeministri pezullon anëtarësimin e një deputeti në parti shkaku i deklaratës islamofobike

orban

Hungaria pritet të rafitikojë pranimin e Suedisë në NATO

rusia moska

Qeveria amerikane ka sanksionuar anëtarët e një grupi të lidhur me Rusinë për “operacione të destabilizimit” të dyshuar në Moldavi

stoltenberg nato

Stoltenberg: NATO, e përkushtuar që Ukraina të triumfojë

biden-putin

Biden e quan Putinin ‘bir i çmendur kurve’

mark rutte biden

“Politico”: Mark Rutte gëzon mbështetjen e Biden për t’u bërë shef i NATO-s

rusia moska

Rusia tërhiqet nga marrëveshja e peshkimit e vitit 1956 me Britaninë

INFO

NA NDIQ