Ruskovska: Shkarkimi im lidhet me tentativat për ndërprerje të hetimeve ndaj zyrtarëve shtetëror

INA
INA

05/10/2023

Të njëjtët persona që kanë votuar për tu bërë zëvendësprokurore të shtetit për të ndërprerë hetimin e një rasti janë të njëjtët persona që u përpoqën të më bënin presion derisa unë drejtoja Prokurorinë për Ndjekjen e Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit, thotë prokurorja Vilma Ruskovska, në një intervistë për A1on, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Sipas saj, rastet që kanë çuar deri në pezullimin e saj, e më pas në shkarkimin e saj, janë ato që ajo ka hapur ndaj zyrtarëve të pushtetit aktual. Sipas ish-drejtueses së Prokurorisë për Ndjekjen e Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit, sipas informacioneve që ka marrë, janë që Këshilli i Prokurorëve Publikë e shkarkoi atë nga pozita e prokurores.

Ajo theksoi se nuk ka asnjë lidhje me përgatitësit e Kodit të ri penal që u miratua në Kuvend me procedurë urgjente (me flamurin Evropian).

Ajo u pyet nëse ka pretendime për të kandiduar për prokuror të shtetit, pasi që mandati aktual i Lubomir Joveskit i skadon në dhjetor të këtij viti, ajo thotë: “Për momentin, siç janë gjërat, jo”.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

pacolli pasuria

Pacolli akuzon “disa njerëz” se po tentojnë ta ngatërrojnë publikun rreth vrasjes së Liridonës

liridona

Publikohet video nga restoranti ku Naimi i çoi fëmijët dhe Liridonën pak para vrasjes

granit plavaa

Videoja e Granit Plavës, i dyshuari për ekzekutimin e Liridonës, kur hyn në restorant

Screenshot_2023-12-09-19-38-51-489_com.android.chrome-edit

Ky është personi i katërt që u arrestua sot për vrasjen e Liridona Ademajt

kercove

Digjet një shtëpi në Kërçovë, humb jetën një 79-vjeçar

lumir ldk gazetaret

LDK zgjedh Kryesinë e re, këta janë emrat e nënkryetarëve dhe anëtarëve

shkolla-nxenes-780x439-1

Zgjidhet problemi me nxënësit shqiptarë në Çashkë të Velesit, filloristët ndjekin mësimin në shqip

stoilkovski

Stoilkovski lë në pikëpyetje pjesëmarjen e VMRO në Qeverinë teknike

Xheladin-Murati-780x470-1-696x419

Murati me kritika të ashpra për politizimin e arsimit

INFO

NA NDIQ