Rutte në Beograd: Brengosëse dhuna ndaj civilëve, KFOR’it dhe gazetarëve

INA
INA

3 Korrik, 2023

Kryeministri holandez, Mark Rutte, ka thënë se  është i domosdoshëm de-përshkallëzimi i situatës në Veri të Kosovës.

Gjatë një konferencë të përbashkët për shtyp me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq dhe kryeministrin e Luksemburgut Xavier Bethel, Rute theksoi se Luksemburgu dhe Holanda kanë vendosur të punojnë së bashku dhe të angazhohen në punë të përbashkët me vendet e Ballkanit Perëndimor, ka raportuar kosovo-online.

“Ne jemi të vendosur të forcojmë lidhjet tona. Tensionet në rritje mes Serbisë dhe Kosovës na kanë shqetësuar. Dhuna ndaj civilëve, pjesëtarëve të KFOR-it, gazetarëve është shqetësuese”, ka dekalruar ai.

“Kjo është e një rëndësie thelbësore për të dy vendet dhe rajonin më të gjerë, por edhe për Evropën në tërësi. Me luftën e ndezur mes Rusisë dhe Ukrainës, është më e rëndësishme se kurrë që të veprojmë së bashku. Marrëdhëniet e qëndrueshme ndërmjet Serbisë dhe Kosovës janë thelbësore për perspektivat e progresit të mëtejshëm në integrimin evr`opian”, ka shtuar kryeministri holandez.

Ai tha se Luksemburgu dhe Holanda mbështesin të ardhmen evropiane dhe janë të gatshme të punojnë me Serbinë teksa ndërmerr hapa për përmirësimin e marrëdhënieve me Kosovën, si dhe reformat e nevojshme në rrugën drejt Bashkimit Evropian.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Goran Petronijevic Petronijeviq

Avokati i Radoiçiqit, dikur mbrojtësi i Karaxhiqit, Cecës e Klanit të Zemunit

vucic radoicic petkovic

Gjermania: Irrituese kur Vuçiq i “deklaron fajtorët viktima”

vucic

Dëshmitë po shumohen, Vuçiqi po ngulet gjithnjë e më thellë, flitet për rolin e Rusisë

Vucic Vulini

Eksperti i sigurisë në Beograd ‘fundos’ Vulinin dhe Vuçiqin: Shërbimi serb ka qenë në dijeni të sulmit në Kosovë!

Canak

Çanak tronditë Serbinë: Grupet kriminale u mbështetën nga qeveria e Serbisë

kroaci-kufi

Dalin detajet: 19 vjeçari nga Kosova është therur për vdekje në kufirin Serbi-Kroaci

shaip kamberi

Kamberi paralajmëron se Vuçiq mund të hakmerret në Preshevë

dacic

Daçiq bëhet qesharak, thotë se grupi terrorist në Zveçan s’ka lidhje me Beogradin

vucic-rama

“Nuk është hera e parë që Rama nuk thotë të vërtetën”, habit Vuçiç: Po mbajmë zi edhe për policin e vrarë në Kosovë

INFO

NA NDIQ