Sa do të kushtojnë vezët, mielli, djathi, kosi..?!, Nuk ka më kufizime të çmimeve

Picture of ina-online
ina-online

01/07/2023

Qeveria e Maqedonisë së Veriut ka bërë të ditur se prej dje ka skaduar vendimin për kufizimin e marzheve tregtare që mbulonte bukën e bardhë, sheqerin, vajin e lulediellit, miellin e grurit, makaronat dhe spagetat, orizin, qumështin, vezët, gjizën, djathin…

Me këtë u krijuan mundësitë që çmimet e këtyre produkteve të formohen lirshëm në treg, prandaj qytetarët nga sot i frikësohen rritjes së çmimeve të tyre.

Nga Ministria e Ekonomisë thonë se situata është duke u monitoruar dhe se çmimet e brendshme për momentin janë stabilizuar.

“Duke qenë se kemi një stabilizim të çmimeve vendase në treg, i cili është rezultat i stabilizimit të çmimeve në bursë të përbërësve të lëndës së parë nga importi dhe çmimeve të energjisë elektrike, vlerësojmë se pas përfundimit të periudhës së aplikimit të Vendimi për marzhe tregtare, 30 qershor, çmimet vendore duhet të vazhdojnë të përcaktohen sipas kushteve të tregut”, thonë nga Ministria.

Sipas këtij institucioni, aplikimi afatgjatë i marzheve tregtare në kushte ku nuk ka pasiguri të rritjes së përhershme të çmimeve të aksioneve, mund të sjellë efekt të kundërt në kushtet e tregut për shkak të vendosjes së kontrollit shtetëror të çmimeve dhe uljes së konkurrencës kur nuk ka arsye objektive për këtë.

Në fund të muajit prill, qeveria vendosi të zgjasë kufizimin e marzheve tregtare për produktet ushqimore bazë deri më 30 qershor. .

Duke qenë se vendimi i referohej kufizimit të marzhit, shumë qytetarë theksuan se në periudhën e kaluar ka pasur rritje të çmimeve të disa prej produkteve që janë në listë. Për këtë, qytetarët besojnë se nga sot do të ketë rritje edhe më të madhe të çmimeve.(INA)

TË FUNDIT
10 minuta
Alternativa-Likovë me tre poste në Qeveri
1 orë
“Unë e urrej Donald Trump”/ Kush është 20-vjeçari që qëlloi me armë ish-Presidentin e SHBA-ve, video-mesazhi që ndau pak kohë më parë
2 orë
Pritjet kufitare, ja sa po pritet në Tabanoc dhe Bogorodicë
3 orë
Tre rezolutat e miratuara nga Mbledhja e përgjithshme e BDI-së me preambulë
3 orë
Del video kur snajperisti vret sulmuesin e Trump në tubimin në Pensilvani (VIDEO)

ME TE LEXUARA

1 ditë
A mund të përdoret neni i 25-të i Kushtetutës amerikane për zëvendësimin e Presidentit Biden?
22 orë
Gjukanoviq merr informata nga Kosova se po përgatitet atentat ndaj tij
5 orë
Kurtishaj: Durrësi është boshatisur nga pushuesit e Kosovës për këtë arsye, ja çka pritet të ndodhë
1 ditë
Osmani: Administrata e Biden ka bërë çmos që unë të jem prezente në aktivitetet e Samitit të NATO’s
22 orë
DW për shlyerjen e adresave të shqiptarëve: Si po i gërryen Serbia të drejtat e shqiptarëve etnikë?

LEXO MË SHUMË

IMG_4342

Alternativa-Likovë me tre poste në Qeveri

IMG_4340

“Unë e urrej Donald Trump”/ Kush është 20-vjeçari që qëlloi me armë ish-Presidentin e SHBA-ve, video-mesazhi që ndau pak kohë më parë

IMG_4341

Pritjet kufitare, ja sa po pritet në Tabanoc dhe Bogorodicë

BDI Ali Ahmeti

Tre rezolutat e miratuara nga Mbledhja e përgjithshme e BDI-së me preambulë

Snajper trump

Del video kur snajperisti vret sulmuesin e Trump në tubimin në Pensilvani (VIDEO)

trump sulm

FBI identifikon sulmuesin, kush është autori 20 vjeçar që qëlloi me armë Donald Trump!

moti Vapa nxehti temperaturat

Mot me diell dhe temperatura deri në 42 gradë Celsius

durres plazh deti

Kurtishaj: Durrësi është boshatisur nga pushuesit e Kosovës për këtë arsye, ja çka pritet të ndodhë

trump sulm

Krisma armësh në tubimin e Trump, largohet i gjakosur nga skena (VIDEO)

INFO

NA NDIQ