Sa do të shtrenjtohet rryma në Maqedoninë e Veriut, ja nga çfarë varet çmimi i ri?

Picture of ina-online
ina-online

18/06/2024

Pas njoftimeve për rritje të çmimit të energjisë elektrike, kryetari i Komisionit Rregullativ për Energji (RKE), Marko Bislimoski, thotë se është marrë vendim nga Qeveria, me të cilin ESM do t’i ofronte EVN-së sasi të energjisë elektrike me çmim prej 60 euro për megavat orë.

ESM do të jetë në gjendje të sigurojë 85 për qind të nevojave të furnizuesit universal, duke përfshirë familjet.

Çmimi do të ndikohet edhe nga marzhi i fitimit, i cili nga 1 korriku do të jetë 9.9 në vend të 11.5 për qind të mëparshme.

“KRRE nuk ka lejuar asnjëherë goditje çmimesh deri më tani, andaj edhe tani do të përdorim të gjithë mekanizmat që kemi në dispozicion që të mos ketë goditje çmimi. Duhet të presim deri sa të përfundojë tenderi për prokurimin e energjisë elektrike më 21 qershor dhe EVN Home t’i dorëzojë kalkulimet për çmimin e energjisë elektrike në kontrollin e RKE për të parë se cili do të jetë çmimi”, tha Bislimoski.

TË FUNDIT
1 ditë
Paga mesatare në muajin maj 41.252 denarë
2 ditë
LSM: Shpenzimet për një familje në Maqedoni për muajin korrik, 60.570 denarë
2 ditë
Ulen çmimet e derivateve të naftës
2 ditë
Maqedonia e Veriut do të rris numrin e fluturimeve me çmime të ulta
3 ditë
Këmbimi valutor/ Çfarë po ndodh sot me monedhat e huaja? Me sa po blihen dhe shiten dollari dhe euro

ME TE LEXUARA

1 ditë
Paga mesatare në muajin maj 41.252 denarë

LEXO MË SHUMË

kredite denar

Paga mesatare në muajin maj 41.252 denarë

fature-market

LSM: Shpenzimet për një familje në Maqedoni për muajin korrik, 60.570 denarë

derivate nafta dizeli benzin

Ulen çmimet e derivateve të naftës

Aeroporti_Shkupit-750x430-1

Maqedonia e Veriut do të rris numrin e fluturimeve me çmime të ulta

Kembim valutor euro dollar

Këmbimi valutor/ Çfarë po ndodh sot me monedhat e huaja? Me sa po blihen dhe shiten dollari dhe euro

tvsh-ime

Ja kur fillon pagesa nga “TVSh-ja ime”

mickoski orban

Huamarrja nga Hungaria/ Mickoski: Orbani mik i vërtetë, Hajredini dyshon për kapacitetet e shtetit që t’i menaxhojë huamarrjet!

ksamil sarande

Ethet e turizmit! A rrezikohet të na kthehet në një bumerang

fature-market

Qytetarët ankohen për produkte të prishura dhe me afat të skaduar!

INFO

NA NDIQ