Sa e duan evropian zgjerimin e BE-së, kush janë kundër?!

Picture of INA
INA

09/07/2023

Me fillimin e presidencës spanjolle të BE-së, zgjerimi i BE-së pritet të marrë një dinamikë të re, me zhvillime konkrete për sa i përket Ballkanit Perëndimor.

Programi i presidencës spanjolle është mjaft ambicioz rreth politikës së zgjerimit dhe qeveria spanjolle ka për synim të ofrojë afate kohore konkrete për vendet kandidate, gjë që do ishte një risi në politikën evropiane të zgjerimit, njofton Instituti për Politika Publike Arbën Xhaferi.

Por si qëndron disponimi i qytetarëve të vendeve anëtare të BE-së rreth zgjerimit të mëtejmë të BE-së sipas Eurobarometrit?

• Në nivel të BE-së në tërësi, 52% e qytetarëve janë pro zgjerimit të mëtejshëm të BE-së, ndërsa 38% janë kundër.

• Në shumicën dërmuese të vendeve anëtare të BE-së, opinioni publik është i favorshëm ndaj zgjerimit të BE-së: në 20 nga 27 vende anëtare, shumica e qytetarëve janë pro zgjerimit.

• 5 vendet me disponimin më pozitiv ndaj zgjerimit janë Lituania (73% pro), Polonia (73%), Estonia (71%), Spanja (71%), Letonia (71%) dhe Malta (71%). Pra ndër vendet e vjetra anëtare, Spanja është vendi më i favorshëm ndaj zgjerimit të BE-së.

• Vendet ku disponimi ndaj zgjerimit është negativ janë Franca (vetëm 33% pro), Austria (37%), Gjermania (40%), Finlanda (45%), Sllovakia (47%); Luksemburgu (47%) dhe Belgjika (49%).

• Në vetëm tre vende anëtarë, shumica e opinionit publik është kundër zgjerimit të BE-së: Franda (54% kundër), Austria (54%) dhe Gjermania (52%). Këto tre vende përbëjne 35,82% të popullsisë së BE-së dhe 44,01% të GDP-së.

lexo raportin e plotë KËTU

TË FUNDIT
1 ditë
Kryeministri i Malit të Zi propozon hyrjen e partive proruse në qeveri
1 ditë
Opozita serbe – qeverisë së Vuçiqit: Vendosni sanksione kundër Rusisë, njihni Kosovën shtet
2 ditë
Emërohet pasardhësi i Escobarit, kush është diplomati Kasanof
2 ditë
LIVE/Kjo është gjendja në pikat kufitare, pritje dhe kolona
3 ditë
Rrëmbehet një fëmijë i mitur nga Presheva, dyshohet një shtetas i Kosovës

ME TE LEXUARA

1 ditë
Kryeministri i Malit të Zi propozon hyrjen e partive proruse në qeveri
1 ditë
Opozita serbe – qeverisë së Vuçiqit: Vendosni sanksione kundër Rusisë, njihni Kosovën shtet

LEXO MË SHUMË

Kuvendi Parlamenti i Malit te zi

Kryeministri i Malit të Zi propozon hyrjen e partive proruse në qeveri

qeveria-serbe-vucic

Opozita serbe – qeverisë së Vuçiqit: Vendosni sanksione kundër Rusisë, njihni Kosovën shtet

Aleksander “Sasha” Kasanof

Emërohet pasardhësi i Escobarit, kush është diplomati Kasanof

Tabanoc kufi

LIVE/Kjo është gjendja në pikat kufitare, pritje dhe kolona

presheva

Rrëmbehet një fëmijë i mitur nga Presheva, dyshohet një shtetas i Kosovës

paraburgim-1

Greqi: Shqiptarët e burgosur futen në grevë urie, ankohen për shkelje të të drejtave

Detaje të reja nga vrasja e Faton Hajrizit, ja ku ishte fshehur

faton hajrizi

Faton Hajrizi vritet në Serbi, dalin pamjet nga vendi i ngjarjes

ardita sinani ragmi mustafa

Arrihet marrëveshja PVD-PDSH për bashkëqeverisje në Preshevë

INFO

NA NDIQ