Sa është ora mesatare e punës në Gjermani dhe vendet tjera të BE-së?

Iliria News Agency
Iliria News Agency

28/04/2023

Pagat në Gjermani janë ende më të larta në krahasim me ato në shumicën e vendeve të tjera të Bashkimit Evropian.

Vitin e kaluar, paga mesatare për orë në industri, duke përfshirë kostot shtesë të pagave, ishte 44 euro, njoftoi të mërkurën Byroja Federale e Statistikave, raporton DPA.

Kjo është 44 për qind më shumë se mesatarja e 27 vendeve të Bashkimit Evropian, që është 30.50 euro. Me këtë orë Gjermania është në vendin e katërt.

Në sektorin e shërbimeve, pagat në Gjermani ishin 26 për qind mbi mesataren e BE-së, me 38 euro për orë punë, që është vendi i gjashtë.

Në përgjithësi, kostot gjermane të punës prej 39,50 € në orë në 2022 ishin rreth 30 për qind mbi mesataren e BE-së dhe, si në vitet e mëparshme, në vendin e shtatë.

Sipas statistikave, pagat më të larta ishin në Luksemburg me 50.70 euro në orë, e ndjekur nga Danimarka, Belgjika, Franca, Holanda dhe Suedia.

Vitin e kaluar, puna ishte më e lira në Bullgari me 8.20 euro në orë.

Krahasuar me vitin 2021, kostot e punës në Gjermani janë rritur me 5.6 për qind, pak më shumë se mesatarja e BE-së (plus 5.2 për qind).

Në 10 vjet forca e punës është bërë më e shtrenjtë, veçanërisht në Evropën Lindore. Në përqindje, kostot e punës u rritën më shumë në Bullgari, Rumani, Lituani dhe Letoni, ku u dyfishuan.

Rritjet më të vogla u regjistruan në Suedi dhe Itali. Greqia ishte i vetmi vend i BE-së që raportoi kosto më të ulëta të punës për orë në 2022 krahasuar me dhjetë vjet (-7.6 përqind).

Gjermania ishte mbi mesataren prej 25 për qind, me një plus prej 29.5 për qind./Faktor.mk

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

kshz-2-800x445

Nga e premtja fillon afati për mbledhjen e nënshkrimeve për kandidatët presidencialë dhe deputetë

anketa partite

Anketa e IPIS: Ja kush fiton zgjedhjet në Maqedoni dhe nga sa deputetë? (TABELA)

protesta tirane opozita pd

Protesta e opozitës në Tiranë, përleshje me policinë, Berisha fjalim nga arresti shtëpiak, Rama në Turqi

ASH Sela Taravari

Si të dëshmohet se cila është ASH-ja legale? Shehu tregon se kush mund ta marrë vërtetimin nga Gjykata

spb-tetove

Qeveria s’jep pëlqim për shefin e SPB-së në Tetovë

rrjeti bizneseve zvicer

Të krijojmë një bankë komerciale shqiptare në Zvicër

michael tasellari

Njihuni me shqiptarin që punon në kompaninë e Elon Musk (VIDEO)

administrata-600x360-1

Kush e keqpërdori balanserin, që maqedonasit me të madhe po punësohen si shqiptarë?!

flamuri zvecan

Flamuri serb largohet edhe nga Kalaja e Zveçanit

INFO

NA NDIQ