Sa është papunësia në Zvicër?

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

09/02/2022

Nga ana tjetër, numri i vendeve të lira të punës të regjistruara është rritur. Në Ticino norma është 3.2%

Papunësia mbeti e qëndrueshme në Zvicër në janar, por u rrit pak në Ticino dhe Graubünden. Në nivel kombëtar, norma qëndroi – si në dhjetor – në 2.6%, krahasuar me 3.7% në të njëjtin muaj të vitit të kaluar dhe të njëjtin 2.6% në nëntor 2019, përpara pandemisë. Sipas të dhënave të publikuara nga Sekretariati Shtetëror për Çështjet Ekonomike (Seco), numri i të papunëve të regjistruar në zyrat rajonale të punësimit (URC), i cili në janar 2021 kishte arritur nivelet më të larta që nga viti 2010 (mbi 261,000), është rritur në 122. 268, me një rritje prej 540 në krahasim me dhjetorin, por një rënie prej 47’485 në një periudhë dymbëdhjetëmujore. Megjithatë, duhet mbajtur mend se në qershor 2019 kishte ende më pak se njëqind mijë të papunë (97,222), përcjell albinfo.ch.

Norma në 3.2% në Ticino
Në Ticino në janar 2022 shkalla e papunësisë qëndroi në 3,2% (+0,1 pikë krahasuar me dhjetorin, -0,9 me bazë vjetore), në Grisons në 1,4% (+0,1 dhe -0,6). Kantonet franceze mbeten më të prekurat nga papunësia, ndërsa të gjitha mbeten shumë nën pragun psikologjik prej 5%. Me një normë prej 4.4%, rekordi negativ shkon në Gjenevë, e ndjekur nga Jura (4.2%), Neuchâtel dhe Vaud (3.7%). Të larta janë edhe vlerat e Basel-Stadt (3.4%) dhe Aargau (3.1%). Me një normë prej 0.7%, Appenzell Innerrhoden është kantoni me më pak të papunë. Motori ekonomik i vendit, Cyrihu, është në 2.3%, pak më pak se mesatarja kombëtare. Ticino është në vendin e shtatë ndër më të prekurit nga problemi, ndërsa Grisons në vendin e gjashtë në renditjen e më pak të prekurve.

Më pak të rinj të papunë

Duke iu rikthyer kontekstit kombëtar, të dhënat e publikuara nga Seco tregojnë gjithashtu se numri i të rinjve të papunë (15-24 vjeç) është ulur me 169 krahasuar me dhjetorin në gjithsej 10400, pra 7366 persona më pak se një vit më parë. Norma për këtë grupmoshë rezultoi në 2.0%, e qëndrueshme gjatë muajit dhe në rënie me 1.4 pikë gjatë vitit. Punëtorët mbi 50 vjeç janë 2.8% (të qëndrueshëm dhe -0.7). Të papunët afatgjatë (dmth. ata që janë regjistruar në URC për më shumë se një vit) ishin 29,076, 2,7% më pak se në dhjetor dhe 5,2% më pak se dymbëdhjetë muaj më parë: 383 të rinj, 15,235 25 -49 dhe 13,363 mbi 50 vjeç. të dhënat sipas kombësisë, zviceranët kanë një normë papunësie prej 1.8% (stabilitet mujor, -0.7 në vit), të huajt 4.9% (stabil dhe -1.8). Sipas vendit të origjinës, normat janë më të larta për bullgarët (13.9%), rumunët (9.9%), afrikanë (9.3%) – të cilët Seco i konsideron në tërësi -, kosovarët (7.9%) dhe polakët (7.3%). BE është në 4.4%. Përsa i përket vendeve kryesore fqinje, Franca është me 5.2%, Italia me 4.7% dhe Gjermania me 2.7%. Të dhënat e zbuluara nga Seco bazohen në personat e regjistruar aktualisht në zyrat rajonale të punësimit (URC). Prandaj, përkufizimi është i ndryshëm nga ai i të papunëve sipas kuptimit të Zyrës Ndërkombëtare të Punës (ILO), e cila funksionon përmes anketave. Vlerësimi i fundit i disponueshëm – i publikuar në mes të dhjetorit – jep papunësinë në Zvicër në tremujorin e tretë të 2021 në 5.1%. Dallimi midis dy figurave – asaj të Seco-s dhe asaj të ILO-s – shpesh ngjall debate të ndezura. Megjithatë, normat e papunësisë të regjistruara nga Seco janë tradicionalisht të ulëta: në 20 vitet e fundit vlera më e lartë mujore ishte 4.3%, e vërejtur në janar 2004. Gjithashtu duhet theksuar se shifrat e papunësisë nuk marrin parasysh ata që kanë ezauruar të drejtën. për të marrë përfitime dhe që, për shembull, jetojnë me kursime ose janë për përfitimin e ndihmës. Në përgjithësi, thotë Seco, ishin 206,867 punëkërkues të regjistruar muajin e kaluar, 1.3% më pak se në dhjetor dhe 20.9% më pak se dymbëdhjetë muaj më parë. Në këtë shifër, përveç të papunëve të regjistruar, përfshihen edhe personat që ndjekin kurse rikualifikimi ose trajnimi të mëtejshëm, që ndjekin programe punësimi ose fitojnë të ardhura të ndërmjetme. Numri i vendeve vakante të shpallura në zyrat e punës është 58’412 (-2809 në muaj dhe -54’632 në vit).

E reduktuar

Puna Zyrtarët e Bernës publikuan gjithashtu të dhëna për reduktimin e punës për muajin nëntor (të dhënat më të fundit të disponueshme): preku 44’753 persona, ose 3511 më pak (-7,3%) krahasuar me muajin e kaluar. Numri i kompanive të përfshira ra me 533 njësi (-6,7%) në 7384. Numri i orëve të humbura të punës u rrit me 63’222 (+ 2,8%), për një total prej 2,3 milionë orësh. Në periudhën korresponduese të një viti më parë (nëntor 2020, periudhë e shënuar nga pandemia), janë regjistruar 19.2 milionë orë të humbura, të shpërndara në 296.592 persona në 34.311 kompani. Gjithashtu në muajin nëntor, 2848 persona kanë shteruar të drejtën për përfitimin e sigurimit të papunësisë.

TË FUNDIT
8 orë
Shqiptari dëshmitar në sulmin ndaj ish-Presidentit tregon si ndodhi ngjarja
21 orë
Sherr brenda familjes shqiptare në Athinë, vjehrri godet me armë dhëndrin
2 ditë
Po vijnë mërgimtarët, ja si është gjendja nëpër kufij (LIVE)
2 ditë
Katër motra bukuroshe shqiptare menaxhojnë një restorant në Zvicër
3 ditë
Vala e të nxehtit është e favorshme për korrjen e elbit dhe grurit

ME TE LEXUARA

21 orë
Sherr brenda familjes shqiptare në Athinë, vjehrri godet me armë dhëndrin
8 orë
Shqiptari dëshmitar në sulmin ndaj ish-Presidentit tregon si ndodhi ngjarja

LEXO MË SHUMË

IMG_4365

Shqiptari dëshmitar në sulmin ndaj ish-Presidentit tregon si ndodhi ngjarja

greqi policia

Sherr brenda familjes shqiptare në Athinë, vjehrri godet me armë dhëndrin

Tabanoc kufi

Po vijnë mërgimtarët, ja si është gjendja nëpër kufij (LIVE)

motrat zvicer Riverside Bistro

Katër motra bukuroshe shqiptare menaxhojnë një restorant në Zvicër

GRURI

Vala e të nxehtit është e favorshme për korrjen e elbit dhe grurit

policia zvicer

Ngjarje e rëndë në Lozan të Zvicrës- Shemben skelet e një ndërtese, lëndohen disa persona dyshohet se disa prej tyre janë kosovarë

gjermania berlin

Gjermania vend emigracioni, DW: Një ndër çdo pesë banorë me origjinë nga jashtë

mickoski orban

Takimi Mickoski – Orban: 500 milionë euro hua nga Hungaria, ja si do të shfrytëzohen

banka-popullore

Banka Popullore dorëzoi kërkesën për anëtarësim në SEPA

INFO

NA NDIQ