Sa janë të sigurt qytetarët nëpër qendrat tregtare pas sulmit në “East Gate” në Shkup?

ina-online
ina-online

26/10/2023

Të shtëna me armë dy ditë më parë në qendrën tregtare “East Gate” në Shkup shtron pyetjen nëse qytetarët janë vërtet të sigurt nëpër hapësira të tilla publike, shkruan portali Lokalno“.

Në opinion përmendet mundësia e skanerëve në vetë hyrjet e qendrave tregtare, madje edhe posedimi i armëve të zjarrit nga pjestarët e sigurimit.

Sipas profesorit universitar të sigurisë, Aleksandar Nacev, rishfaqja e ngjarjeve të fundit në qendrën tregtare “East Gate” tregon se siguria në kryeqytet nuk është në nivel të kënaqshëm dhe deklarata e ministrit të Punëve të Brendshme se është marrë me grupe të ndryshme kriminale rezulton të jetë jo shumë e vërtetë.

“Dje pamë se në mes të ditës në një qendër tregtare të ngarkuar, një tentativë e pacipë për vrasje dhe duke rrezikuar jetën e qytetarëve. Kjo shtron pyetjen nëse masat duhet të rriten në qendrat tregtare. Tani që MPB-ja nuk mund të na mbrojë, të shohim nëse vetë qendrat tregtare, me sigurinë e tyre, mund të rrisin sigurinë e konsumatorëve dhe njerëzve që lëvizin në to”, thotë Nacev në një bisedë për Lokalno“. 

Ministri i brendshëm, Oliver Spasovski theksoi se bëhet fjalë për një përplasje mes grupeve kriminale. Ai bëri të ditur është formuar shtabi i posaçëm në Ministrinë e Punëve të Brendshme që po punon në zbardhjen e rastit pas sulmit me armë ndaj Rade Trajkovski Shteklit dhe një personi tjetër të plagosur. Kjo është hera e dytë pas tre muajve që Shtekli vihet në shënjestër të njerëzve të armatosur në të njëjtën qendër tregtare. (INA)

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

f4369ab0-8bde-455d-8ade-31568e4496cf

Artisti Mustafa Imeri-Tafa i bashkangjitet Lëvizjes Demokratike të Izet Mexhitit

muamer

Racizmi i prindërve maqedon ndaj nxënësve shqiptarë

Screenshot_2023-12-11-16-52-33-840_com.instagram.android-edit

Luizi fillon një projekt të madh në Shkup (video)

Jeton Shaqiri

Shaqiri: Rasti me shkollën në Çashkë tregon se ende nuk mundemi të flasim për integrim ndëretnik në arsim

fatmir mexhiti

Mexhiti: Brenda 6 muajve do të bashkohen klinikat, nuk do të ketë 66 drejtor dhe 33 këshilla drejtues

artan grubi

Grubi: Po përparon procesi i ndërtimit të objektit të Teatrit dhe Bibliotekës së Tetovës

Ministria-e-Drejtesise_1-780x470-1

Janë përgatitur ndryshimet e kodit zgjedhor, Ministria e Drejtësisë jep detaje

evn-fatura

A do të shtrenjtohet rryma pas 1 janarit

david geer gir dimitar kovacevski

Kovaçevski-Geer: Plani i Rritjes së BE-së për Ballkanin Perëndimor është inkurajues për qytetarët tanë

INFO

NA NDIQ