Sa ka mbërritur rroga mesatare në Maqedoninë e Veriut

INA
INA

22 Maj, 2023

Neto paga mesatare e paguar për punonjës në mars të këtij viti është 34.924 denarë apo rreth 570 euro, ndërsa në krahasim me pagën mesatare në mars të vitit të kaluar është më e lartë për 12,4 për qind, njoftoi sot Enti Shtetëror i Statistikës.

Kjo rritje vjen kryesisht si pasojë e rritjes së pagës mesatare mujore të paguar neto për punonjës në sektorët e mëposhtëm: Ndërtimtaria (19.8 për qind), Arsimi (15 për qind) dhe Objektet akomoduese dhe aktivitetet e shërbimit ushqimor (14.9 për qind).

Rritje e pagës mesatare mujore neto e paguar për punonjës, krahasuar me muajin e mëparshëm, është vërejtur në sektorët e mëposhtëm: Miniera dhe gurore (14,6 për qind), Industri përpunuese (6,4 për qind) dhe Arte, argëtim dhe rekreacion (5 ,4 për qind).

Sipas ESHS-së, paga mesatare mujore bruto e paguar për punonjës në mars të këtij viti është 52.318 denarë.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

mickovski

Mickoski ofron tri data për mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme

besnik bislimi albin kurti

Zëvendësi i Kurtit publikon dokumente të Serbisë: Beogradi përgatit mënyrën për ndarje të Kosovës

antoni blinken

Shqiptarët e Amerikës letër Blinkenit

Kristofer-Hill

Hill për VOA: Kemi probleme me kryeministrin Kurti

Rama-kurti

Pse po e sulmon Kurtin, ja si përgjigjet Edi Rama?

feta alimi

Feta Alimi: Dyert e Kuvendit nuk u hapën me çelësa

lajcak escobar kurti

Pesë kushtet e Kosovës për Serbinë për dalje nga kriza

mickoski-ne-proteste

Mickoski jo idesë së BDI-së: Kryeministri i ardhshëm nuk do të jetë shqiptar

universiteti-i-tetoves-UT

Ja kandidatët për rektor të UT-së

INFO

NA NDIQ