Sa kohë vërtet i nevojitet trupit që të hyjë në ketozë – gjendje në të cilën trupi fillon të shkrijë dhjamin

INA
INA

27/12/2023

Njëra ndër dietat më të popullarizuara këto ditë është keto-dieta e njohur për marrjen e vogël të karbohidrateve, por që i ndihmon trupit që karburantin kryesor të trupit – glukozën ta shndërrojë në ketone

Ketonet janë komponentë që krijohen me shtresimin e yndyrës të cilat shërbejnë si karburant alternativ.

A mund të përdoret për të mirë teknologjia e rrejshme e Inteligjencës Artificiale?

Dy largime në janar nga Barcelona, lojtarët janë informuar se nuk janë në planet e Xavit

Ministria e Shëndetësisë në Gaza raporton se 241 persona janë vrarë në 24 orët e fundit

A shkakton menopauza dehidratim? Çfarë duhet të dinë gratë, sipas gjinekologëve

‘Nëna italiane’ e Schumacherit thotë se bota iu shemb pas aksidentit dhe zb…

Ajo që përherë kemi pyetur është sa duhet trupi të hyjë në ketozë. Ajo është gjendje metabolike në të cilën trupi juaj e shndërron yndyrën në molekula të quajtura ketone, të cilat trupi i shfrytëzon si burim kryesor energjie, kur glukoza është e kufizuar.

Mënyra më e mirë që të hyni në ketozë është që në mënyrë dramatike të zvogëloni marrjen e karbohidrateve.

Nëse trupi juaj ka tepricë glukoze, ajo mund të shtresohet në mëlçi dhe muskuj në formë glikogjenësh.

Koha për të hyrë në ketozë dallon varësisht nga personi. Parimisht, duhen 2 deri në 4 ditë që të hyni në ketozë nëse hani 20 deri 50 gramë karbohidratesh në ditë. Disave do t’u duhen edhe më shumë se një javë.

Koha e hyrjes në ketozë varet nga marrja juaj e zakonshme e hidrokarbureve, marrjes ditore të yndyrës dhe proteinave, ushtrimeve, moshës dhe metabolizmit.

Kur trupi juaj hyn në ketozë mund të ndieni diçka që quhet keto-grip, i cili përfshin dhembjen e kokës, lodhjen, krupën, erën e keqe të gojës dhe shtimin e etjes. Edhe pse kjo mund të jetë shenjë që keni hyrë në ketozë, mënyra më e mirë që ta verifikoni këtë është që të kontrolloni ketonet në organizmin tuaj.

Ekzistojnë tri lloje ketonesh – acetoacetat, aceton dhe beta-hidroksibutirat, të cilat mund të maten në urinë, erën e gojës dhe në gjak.

Niveli i ketoneve mbi 0.5 mmol tregon që trupi ynë është në ketozë, niveli i ketoneve në përpjesëtim prej 1.5 – 3.0 mmol për një litër është ideal për mbajtjen e ketozës.

Nëse dëshironi që të përshpejtoni hyrjen në ketozë, zvogëloni marrjen e karbohidrateve të cilat pengojnë prodhimin e ketoneve.

Mos bëni gabim dhe të merrni pak më shumë yndyrë, sepse kjo mund të shtyjë prodhimin e ketoneve dhe humbjen e peshës. Merrni së paku 70 për qind kalori në nivelin ditor, 20 për qind nga proteinat dhe 10 për qind nga karbohidratet. Kini kujdes me proteinat, sepse edhe ato mund të pengojnë këtë proces.

Ushtroni, flini gjumë mjaftueshëm dhe pushoni gjatë ditës që trupi dhe organizmi juaj të jenë të gatshëm që t’i përkushtohen ketozës.

Nëse edhe pas gjithë kësaj luftoni me prodhimin e ketoneve, kërkoni nga ekspertët që t’ju tregojnë ku po gaboni.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Ilir-Demiri-921x614

Demiri: nuk do të ketë incizime pa radhë, terminet për rezonancë magnetike do të publikohen në “Termini im”

stres

Qytetarët e RMV vuajnë nga ankthi dhe tensioni i lartë i gjakut

Veshi-750x470

Ju fishkëllojnë veshët? Ja çka tregon kjo për shëndetin tuaj

mjalti

Hojet e bletëve me vlerat më të mira për shëndetin

klinika zhan mitrev

Klinika Zhan Mitrev 24 vjet – 1 milion ekzaminime dhe 400,000 histori suksesi

gripi-sezonal

Ulet numri i të sëmurëve nga gripi në Maqedoni

fruthi

Fruthi po kërcënon edhe Maqedoninë!

ushqim2-707x383-600x360

Ushqimet që duhet me patjetër t’i shmangni në mëngjes, paralajmëron gastroenterologu

pem

Mbron zemrën dhe trurin: Ky është fruti më i shëndetshëm që mund të hani, sipas dietologëve

INFO

NA NDIQ