Sa kushton katrori i apartamenteve që ndërton shteti në Shkup?

ina-online
ina-online

19/10/2023

Vetëm rreth 700 euro në Shkup është kostoja e shtetit për metër katror të banesave që po i ndërton, shkruan portali Faktor.

Këtë e tregon raporti vjetor i Shoqërisë Aksionare për ndërtimin dhe menaxhimin e hapësirave banesore dhe afariste për vitin 2022, ku renditen shumat për ndërtimin e objekteve, investitor i të cilave është shteti.

Nga programi i kompanisë për ndërtimin e hapësirës banesore të destinuar për shitje, i vetmi objekt që është ndërtuar vitin e kaluar është objekti në komunën e Aerodromit në Shkup.

Sipas raportit, vlera e kontratës me anekset tjera për ndërtimin e këtij objekti është 157.696.636 denarë, prej të cilave deri në fund të vitit 2022 janë paguar 132.930.686. Nëse këto 2.56 milionë euro ndahen me 55 apartamente prej 3631 metrash katrorë, rezulton se një metër katror kushton teorikisht 700 euro. Ndërtesa duhet të ketë edhe hapësirë ​​për zyra dhe garazhe rreth 1200 metra katrorë. Megjithatë, nuk thuhet nëse në këtë shumë përfshihen kostot e shërbimeve komunale dhe lidhjeve, si dhe tatimi.

Shoqëria aksionare shtetërore ka në plan të ndërtojë edhe pesë godina të tjera për shitjen komerciale të apartamenteve, ku tanimë janë dy të planifikuara në Shkup, dy në Ohër dhe një në Manastir. Megjithatë, këto ndërtesa janë ende në ndërtim e sipër.

Interesi për këto apartamente është shumë i madh dhe blihen sapo hidhen themelet, mëson “Faktor”, pasi çmimet janë më të ulëta dhe besueshmëria e cilësisë së ndërtimit është më e lartë. (INA)

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Arben Taravari

Taravari sqaron gjitha dilemat dhe akuzat, ASH është faktor, do të dij si të veprojë

Naim Murseli Liridon

Tronditëse: I arrestuari i dytë deklaron para Policisë se Naim Murseli e pagoi 30 mijë euro për vrasjen e gruas

nxenesit idrizove shkolla

Ministri Shaqiri jep lajmin për hapjen e paraleles shqipe në shkollën e Idrizovës

James O’Brien Xhejms O Brajan

O’Brien: Struktura politike marrin para nga disa vende për të qenë kundër BE-së

Zekiri muhamed

Ja edhe sa muaj burg i kanë mbetur Zekirit që u dënua me 2 vite e gjysëm

Kreshnik Bekteshi

Bekteshi nga nesër në Samitin e Kombeve të bashkuara për ndryshimet klimatike – COP28, në Emiratet e Bashkuara Arabe

Muhamed Zekiri

Muhamed Zeqiri dënohet me 2 vjet e gjysmë burg

burim piraj

“Kredia është haram” – Biznesmeni Burim Piraj tregon si e ‘preku’ suksesin pa asnjë kredi, dëgjojeni

vetur-makin-brenda-shofer

FOTO/ Shtetasi suedez mori ‘rent a car’ Porsche dhe BMW në vlerë të 200 mijë € në aeroport dhe zhduket

INFO

NA NDIQ