Sa kushton një thes miell? Bekteshi nuk përgjigjet

Iliria News Agency
Iliria News Agency

14/03/2022

Ministri i Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi sot ishte në fabrikën për prodhimin e miellit në Tetovë, shkruan TV21. Ai siguroi që vendi ka rezerva të mjaftueshme ushqimore dhe se Qeveria po merr të gjitha masat për të parandaluar rritjen e çmimeve. I pyetur nga TV21, Bekteshi refuzoi të përgjigjet drejtpërdrejt se sa kushton një thes miell për momentin.

TV21: Ministër, sa kushton një thes miell?

“Nuk është momenti të bëjmë sensacione. Të gjithë e dinë se sa kushton një thes miell, por njëkohësisht edhe në Kuvend zgjidhjet ligjore dhe ato që janë miratuar nga deputetët, edhe ju si gazetarë edhe opinioni i gjerë e di, nëse jo duhet të vizitoni web faqen e Kuvendit të Maqedonisë së Veriut dhe t’i lexoni pra ndryshimet dhe plotësimet e ligjeve, qoftë të TVSH-së, qoftë të akcizës. Sa i përket pjesës së naftës dhe derivateve të naftës më vetëm se ka hyrë në funksion, tash në bazë ditore do të ketë ndryshim që çmimit, varësisht nga lëvizja e berzës. Sa i përket ndryshimeve të TVSH-së për produktet ushqimore, ajo do të hyj në fuqi më së voni me 17 të këtij muaji”, tha mes tjerash Bekteshi.

TV21: Ministër 800 denarë është një thes miell. Mbi 800 denarë, a mendoni se është çmim adekuat?

“Siç ju nuk i caktoni çmimet e reklamave në televizionin tuaj, edhe ministria e Ekonomisë nuk është rregullatorë që të krijon politika, dhe me siguri që atë çështje e cakton tregu. Ne bëjmë maksimumin tonë”, deklaroi Bekteshi./TV21

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_1059

Reagimet nga SHBA, Franca, Britania dhe Egjipti

raketa

Izraeli: Do përgjigjemi ndaj çdo shteti që lejon kalimin e dronëve nga Irani

IMG_1058

Irani thotë se ka përfunduar me sulmin ndaj Izraelit, i kërkon SHBA-së të “qëndrojë larg”

bujar osmani

Sulmi i Iranit ndaj Izraelit, Osmani: Dje paralajmërova, t’i themi stop fushatës së zezë dhe luftës hibride

IMG_1055

Mexhiti në Kumanovë: Na duhen njerëz që punojnë, e jo që flasin dhe zhvasin

IMG_1054

Taravari: Fitorja jonë vjen për shkak të bashkimit, nuk ka alternativë tjetër përveç ndryshimit

2e2960a3-c8a2-44b9-b1e2-1a8b2b89134c

Kasami nga Kumanova: Ndryshimi po vjen! VLEN së shpejti do udhëheq Qeverinë dhe të gjitha komunat shqiptare

IMG_1049

Fronti Europian në Prespë/ Ahmeti: Fronti Europian dinë vetëm të fitojë

FB_IMG_1713028144302

Taravari takim në Kumanovë me Shpëtim Pollozhanin: Shumica e të burgosurve politikë në raste të montuara janë shqiptarë

INFO

NA NDIQ