Sa kushton për t’u bërë shtetas i Zvicrës?

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

21/01/2022

Të bëhesh shtetas zviceran është i vështirë dhe nganjëherë i kushtueshëm. Por shuma e saktë ndryshon nga kantoni në kanton, shkruan Albinfo.ch.

Shtetësia zvicerane është ndër më të kërkuarat në botë. Së bashku me Zvicrën që është një nga vendet më të shtrenjta në botë, do të thotë se shtetësia në kombin alpin ka të ngjarë t’ju kthejë prapa. Këtu janë disa nga kostot më të zakonshme që do t’ju duhet të paguani kur të aplikoni për nënshtetësinë zvicerane.

Gjithashtu, është e domosdoshme që të keni dokumentet tuaja në rregull kur aplikoni. Sipas agjentit zviceran të imigracionit Fragomen, tarifat e aplikimit janë të pakthyeshme në të gjitha kantonet zvicerane.

26 kantone – dhe 26 struktura të ndryshme çmimesh?

Siç është tipike në Zvicër, shuma që do të paguani do të ndryshojë nga kantoni në kanton. Pavarësisht se ku jetoni në Zvicër, ekzistojnë tre nivele të ndryshme të shtetësisë: federale, komunale dhe kantonale.

Mbrojtja e ashpër e Zvicrës ndaj zakoneve të saj lokale mund të nënkuptojë dallime të rëndësishme nga kantoni në kanton, shkruan The Local, transmeton tutje albinfo.ch.

Përveç kostove të ndryshme që duhet të paguani, ka gjithashtu një shumëllojshmëri të gjerë në pyetjet me të cilat do të përballeni si pjesë e procesit të nënshtetësisë.

Kjo mund të çojë në pasoja absurde, si kur një italiani që jetoi në Zvicër për 30 vjet iu mohua shtetësia sepse ai nuk dinte mjaftueshëm për kafshët në kopshtin zoologjik lokal. Por kjo është një çështje për një artikull krejtësisht tjetër.

Lidhur me kostot e ndryshme nga vendi në vend, në vitin 2006 u bë një përpjekje për t’i përshtatur këto kosto të ndryshme administrative në të gjithë vendin.

Megjithatë, kjo ra në vend dhe shuma që paguani ka të ngjarë të ndryshojë në varësi të vendit ku jetoni. Paraqitja e një kërkese pranë autoriteteve federale

Kur shikohen të izoluara, shumë nga kostot që lidhen me të qenit shtetas zviceran janë relativisht të arsyeshme. Vetëm kur filloni t’i shtoni ato, gjërat dalin pak nga kontrolli.

Kostoja e paraqitjes së një aplikimi pranë autoriteteve federale është relativisht e ulët (100 franga zvicerane për një të rritur, ose 150 franga për një çift). Megjithatë, autoritetet kantonale dhe komunale/komunale ngarkojnë gjithashtu tarifa administrative të pakthyeshme, të cilat mund të rriten seriozisht.

Paraqitja e një aplikimi pranë autoriteteve kantonale

Sipas një studimi nga Le Matin Dimanche, shuma që ju duhet t’u paguani autoriteteve kantonale dhe komunale mund të variojë nga një minimum prej 500 frangash në më shumë se 3,000, përcjell tutje albinfo.ch.

Studimi zbulon se kostot administrative mund të variojnë nga 500–1600 franga në kantonin Jura deri në 1800–3000 franga në Fribourg, në varësi të komunës ku jetoni. Kostot në kantonet e tjera përfshijnë 550 deri në 800 franga në kantonin Vaud, 1000 franga në Valais.

Në Gjenevë, ndërsa tarifat dikur bazoheshin në të ardhurat, tani ato tarifohen me një tarifë fikse në varësi të moshës dhe nëse aplikoni si individ apo çift.

Sipas burimeve zyrtare, natyralizimi në Gjenevë kushton 300 CHF.- për të miturit nga 11 deri në 17 vjeç; CHF 850.- për të rriturit nën 25 vjeç; CHF 1250.- për personat mbi 25 vjeç; CHF 1360.- për çiftet me një anëtar nën 25 vjeç; CHF 2000.- për çiftet mbi 25 vjeç; CHF 300.- për fëmijë të përfshirë në procedurat e ndryshme.

Për kantonin e Cyrihut, kostoja është e shënuar në faqen kryesore të kantonit si 1200 franga për të rriturit e lindur jashtë vendit mbi 25 vjeç. Për personat nën 25 vjeç, autoriteti komunal kohët e fundit ka hequr dorë nga tarifat e aplikimit – megjithëse do t’ju duhet ende të paguani para në nivel kantonal.

Të kontaktuar nga Le Matin Dimanche, autoritetet në Fribourg thanë se nuk kishte asnjë motiv politik pas kostove të larta administrative që lidhen me shtetësinë në atë kanton. Një zëdhënës tha se kostot e aplikacioneve individuale janë llogaritur bazuar në kostot aktuale të bëra./Albinfo.ch

TË FUNDIT
12 orë
Nuk ka tubim në Zvicër pa flamur shqiptar, sidomos në ato sportive. Kjo u pa edhe në EURO 2024
13 orë
Punëtorit nga Maqedonia i bien përmbi 800 kg, lëndohet rëndë
1 ditë
Pusho në amshim Don (Ndue) Antonio Bellushi! Apostull i shqiptarizmës!
1 ditë
Punë në Slloveni, mbi 6 mijë punëtorë nga Maqedonia e Veriut morën lejet
3 ditë
Gjermania edhe më shumë do t'i lehtësoj masat për punëtorët e huaj të kualifikuar

ME TE LEXUARA

13 orë
Punëtorit nga Maqedonia i bien përmbi 800 kg, lëndohet rëndë
12 orë
Nuk ka tubim në Zvicër pa flamur shqiptar, sidomos në ato sportive. Kjo u pa edhe në EURO 2024

LEXO MË SHUMË

shqiperi-zvicer-587x396-1

Nuk ka tubim në Zvicër pa flamur shqiptar, sidomos në ato sportive. Kjo u pa edhe në EURO 2024

slloveni punetor

Punëtorit nga Maqedonia i bien përmbi 800 kg, lëndohet rëndë

Antonio Bellushi

Pusho në amshim Don (Ndue) Antonio Bellushi! Apostull i shqiptarizmës!

Foto:Ilustrim

Punë në Slloveni, mbi 6 mijë punëtorë nga Maqedonia e Veriut morën lejet

viza gjermane

Gjermania edhe më shumë do t’i lehtësoj masat për punëtorët e huaj të kualifikuar

danimarka kopenhagen

Ky është vendi evropian për të jetuar, pushimi vjetor deri 5 javë dhe rroga mesatare deri 5.000 euro

perleshje tifozet serb

Përleshje mes tifozëve anglezë dhe atyre serbë, shkak janë bërë shqiptarët (VIDEO)

voglushja qan

FOTO/Me baba italian dhe nënë shqiptare, voglushja nis të qajë kur Italia shënon ndaj Shqipërisë

shqiptarja fustan

“Si shqiponjë në stadium”, fustani i vajzës nga Prishtina rrëmben vëmendjen në Dortmund

INFO

NA NDIQ