Sa më shumë politikanët në TV, aq më shumë ka korrupsion

Picture of ina-online
ina-online

05/08/2023

shkruan: BEN ANDONI

Shumica e ministrave të qeverisë Rama i sheh sistematikisht në televizion. Në fakt, ritual i njohur, pasi ashtu bënin dhe paraardhësit e tyre me në krye Berishën. Edhe për aktivitetin më të vogël, që është detyrë organike e dikasterit, titullarët do të jenë protagonistë, paçka se kjo është detyrim që ata duhet ta përmbushin në kuadër të angazhimeve.

Ditën e fundit të këtij sesioni në parlament, para pak ditësh, ndërsa debatet e ashpra pozitë-opozitë nuk reshtnin, kryeministri Rama me zëvendëskryeministren Balluku në sediljen e një makinë të hapur tregonin një rrugë të re! Një ironi e thellë me parlamentin dhe funksionet e tij. Sikur, e gjitha kjo, të mos jepej thjesht edhe më ndihmën e një droni, pa pjesëmarrjen e tyre.

Edhe qytetari më i thjeshtë do të pyeste: A nuk është detyrë ndaj publikut kjo dhe pse duhet të jenë protagonistë në çdo çast?! Nuk ka ditë që ministri i ri i Brendshëm Balla të mos dalë dhe të pozojë me vartësit e tij, kudo nëpër Shqipëri. Duket sikur Shqipëria për herë të parë po krijon një dikaster të tillë. Nga një qytet në një qytet tjetër, Balla viziton dhe pozon duke mbajtur fjalën e rastit nga një institucion në një tjetër, sikur ky të jetë shqetësimi i vetëm dhe i patrazuar i publikut shqiptar.

Ndërkohë, kundërvajtjet, vrasjet dhe parregullsitë nuk është se do kenë ndryshim aq të madh nga paraardhësi i tij. Dhe, ai para tij. Ministrja e Bujqësisë pas pezullimit të fondeve nga strukturat evropiane bëhet edhe më e dukshme për publikun. Teksa, do të mjaftonte, rasti fatkeq i aktorit Fuga, që publiku të familjarizohesh për një nga mungesat më të mëdha të sistemit tonë shëndetësor, lidhur me skemat e financimit.

Ku për hir të së vërtetës, Shqipëria ka ndërtuar një model financimi të sistemit shëndetësor, i cili nuk duket se financon siç duhet pacientin apo mjekun, por u jep jetë më shumë tenderëve dhe korrupsionit. Paratë që fondi i sigurimeve shëndetësore mbledh nga qytetarët si kontribute duhet të kenë një përfitim për ta. Por, ministrja jonë Manastirliu del vetëm në inaugurime dhe na është prononcuar të gjithë kohën e verës sesi tashmë u kemi dalë përballë problemeve të turistëve me vapën.

A nuk do mjaftonin zëdhënësve apo statistikat, ta mbaronin këtë punë?! Lista është e gjatë dhe pafund. Edhe një herë: Po a nuk është detyra e gjithë këtyre ministrave që të drejtojnë dhe ta bëjnë këtë punë dhe të shfaqen gjithnjë e më pak në TV? A është e mundur që ata të ingranohen më shumë në probleme reale dhe të bëjnë politika sesi t’u shërbejnë më mirë qytetarëve? Rasti i ish-zëvendëskryeministrit Ahmetaj dhe korrupsioni që po i vishet tregon se një pjesë e ministrave tanë “show” e kanë si mjet edhe për të treguar diferencën e llogaridhënies me publikun.

E më shumë se kaq dobinë e shumësisë së ligjeve që krijohen e krijohen pafund në mënyrë që politikanët të gjejnë mbrojtje, kurse publiku të humbi në xhunglën e tyre. Ndaj, ndodh, që duhen raste si ai i aktorit Fuga, apo vrasje dhe rrahje si ajo e fisit të deputetit socialist në Krujë, që të zbulohen zinxhirë problemesh në shoqërinë tonë.

”Sa më i korruptuar të jetë shteti, aq më të shumtë janë ligjet”, shkruante dikur Taciti në “Analet e Romës Perandorake”. Ne mund ta përkthenim të interpretuar kështu: Sa më shumë dalin politikanët në TV, aq më shumë korrupsion dhe probleme ka në një vend. Dhe, rasti i Shqipërisë e tregon hapur këtë postulat. /Panorama/

TË FUNDIT
21 orë
Shqiptarët shtohen, e Plazhi i Madh i Ulqinit mbetet saç ka qenë!
3 ditë
Propaganda për të nxirë bregdetin shqiptar!
3 ditë
Të jetosh në mesin e derrave!
4 ditë
Orban krijoi pakënaqësi me takimin me Putin e Xi, A mund t’i hiqet Hungarisë Presidenca e Këshillit të BE-së?
4 ditë
Pyet Shqipëria thuajse nuk e dinë: Ku janë kosovarët, pse n’ pushim nuk vijnë?!

ME TE LEXUARA

21 orë
Shqiptarët shtohen, e Plazhi i Madh i Ulqinit mbetet saç ka qenë!

LEXO MË SHUMË

Kim Mehmeti2

Shqiptarët shtohen, e Plazhi i Madh i Ulqinit mbetet saç ka qenë!

naser-pajaziti

Propaganda për të nxirë bregdetin shqiptar!

dijana toska

Të jetosh në mesin e derrave!

Orban Putin

Orban krijoi pakënaqësi me takimin me Putin e Xi, A mund t’i hiqet Hungarisë Presidenca e Këshillit të BE-së?

Kim Mehmeti

Pyet Shqipëria thuajse nuk e dinë: Ku janë kosovarët, pse n’ pushim nuk vijnë?!

Arben Fetai

Arben Taravari dhe UÇK-ja

himara

Nacionalizmi politik, Himara mbi 85% shqiptare e Tavo vs. Gjikuria

etem xheladini

Vallë, aq e vështirë të sigurohet idetinteti etnik, kulturor e gjuhësor, për dy popujt shumicë në Maqedoninë e Veriut

rufi osmani

Rufi Osmani dhe humbja e një shansi historik!

INFO

NA NDIQ