Sa paracetamola bën t’i pini në ditë? Tejkalimi i kësaj doze mund të jetë vdekjeprurëse

Iliria News Agency
Iliria News Agency

8 Prill, 2023

Paracetamoli për shumicën është ndihma e parë kur ndiejnë dhembje, mirëpo assesi nuk bën të pini më shumë se kjo dozë!

Paracetamoli dhe ibuprofeni më së shpeshti përdoren për eliminimin e dhembjeve. Funksionimi i paracetamolit është në rregullimin e sinjaleve të dhembjes të cilat vijnë nga truri.

Shpesh përdoret për zbutje të llojeve të ndryshme të dhembjeve, si edhe për rregullimin e problemeve me gripin dhe për ulje të temperaturës.

Marrja e më shumë paracetamolave sesa doza e lejuar mund të rrezikojë gjithë organizmin, posaçërisht është i rrezikshëm për shëndetin e mëlçisë.

Doza e lejuar ditore e paracetamolit është 500 mg për të rriturit dhe 1 deri në 2 tableta 3 deri në 4 herë në ditë, me ç’rast nuk bën ta tejkaloni dozën prej 4 gramëve (8 tableta gjatë 24 orëve.

Distanca midis marrjes së tabletave duhet të jetë rreth 4 orë.

Paracetamolin assesi nuk bën ta pini pa u konsultuar me mjekun.

Para dhënies së paracetamolit fëmijëve më të vegjël se 12 vjeç bisedoni rreth dozës me mjekun, ndërkaq ilaçi nuk u rekomandohet fëmijëve më të vegjël se 6 vjeç, por atyre u jepen shurupe.

Assesi mos e kombinoni paracetamolin me ilaçin tjetër pa u konsultuar me mjekun.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

ushqim-frigorifer-uri-haje

Duhet apo jo ta ruash bukën në frigorifer?

rrudha - fytyr

8 faktorë që mund t’ju shfaqin rrudhat në fytyrë më shpejt se sa mendoni

Syri syte

Mund të shkaktojë humbje të shikimit: Një simptomë e heshtur në sy…

sheqeri

Sheqeri, doza ditore që nuk duhet tejkaluar

stresi_zemra

Katër pijet që mund të ndihmojnë në uljen e rrezikut të sëmundjeve të zemrës

Hamburger-Fast-food

Ushqimet e shpejta ju shëndoshin dhe dëmtojnë trurin

Dhembe buzeqeshje

Paralajmëron dentisti, pse s’duhet lagur brusha e dhëmbëve para se të vendosni pastën

kajsia

Kajsia, fruti i verës që pastron gjakun dhe mëlçinë

Karrota

Sekretet e panjohura të karrotës

INFO

NA NDIQ