Sa shpesh duhet të bëni dush?

Picture of INA
INA

30/06/2023

Ekspertët thonë se përgjigja e pyetjes nuk është e thjeshtë sepse varet nga shumë faktorë.

Si çdo gjë, tendencat në industrinë e Wellness vijnë dhe shkojnë, por një gjë që duket të jetë konstante është higjiena e mirë.

Por çfarë ndikimi ka në shëndetin tonë anashkalimi i dushit? Për shkak të papastërtive dhe djersës së grumbulluar, disa nga pasojat e mos dushit mjaftueshëm përfshijnë erën e trupit, aknet, grumbullimin e lëkurës së vdekur, infeksionet mykotike dhe flokët me vaj, paralajmëron Annie Gonzalez, një dermatologe në Miami.

“Mos bërja e dushit mjaftueshëm mund t’ju bëjë më shumë gjasa të sëmureni,” thotë ajo. Sigurisht, nuk ka asgjë të keqe të anashkalosh një dush herë pas here. Dhe ka rreziqe të caktuara kur e teproni me pastërtinë dhe higjienën, raporton The Healthy.

Ka disa faktorë që ndikojnë se sa shpesh duhet të bëni dush, thotë Philippe Tierno, një mikrobiolog i specializuar në bakteret.

Niveli i aktivitetit
“Nëse jeni dikush që angazhohet në aktivitete që nxisin djersën në baza ditore, ndoshta duhet të bëni dush çdo ditë”, thotë Gonzalez. Njerëzit që ushtrojnë rregullisht duhet të bëjnë dush rregullisht ose të paktën të freskohen pas stërvitjes derisa të kenë mundësi të lahen.

“Megjithatë, nëse nuk merrni pjesë në asnjë aktivitet fizik gjatë ditës, mund të jetë e panevojshme të bëni dush çdo ditë”.

Ka disa sëmundje të lëkurës që mund t’i merrni ose përkeqësoni nëse nuk bëni banjë ose dush. Njëra është dermatiti neglecta, ku në lëkurë shfaqen njolla kafe të papastërtive, vajit dhe qelizave të vdekura të lëkurës.

Nëse shkoni në palestër dhe nuk bëni dush pas stërvitjes, mund të rrisni rrezikun e infeksionit. Një shembull është impetigo, një infeksion bakterial ngjitës i lëkurës që shkakton ënjtje të kuqe. E dyta është krimbi i ziles, një infeksion mykotik ngjitës që përhapet lehtësisht jo vetëm nga kontakti lëkurë me lëkurë, por edhe duke prekur sipërfaqet ose objektet e infektuara. Simptomat përfshijnë lëkurë me luspa dhe të kuqe dhe kruajtje. Për më tepër, i njëjti lloj kërpudhash shkakton edhe këmbën e atletit.

Djersa dhe aroma e trupit
Disa njerëz djersiten më shumë se të tjerët, pavarësisht nëse marrin pjesë në aktivitet fizik apo jo. Ashtu si sasia e aktivitetit fizik përcakton se sa shpesh duhet të bëni dush, po ashtu ndikon edhe në atë se sa djersitni në përgjithësi.

“Disa njerëz nuk djersiten aq shumë dhe nuk kanë erëra të forta”, thotë Tierno. Dhe ata mund të largohen duke bërë dush më rrallë. “Shumë njerëz nuk përdorin asnjë deodorant dhe kanë më shumë gjasa të kenë erë të keqe pas disa ditësh”, thotë ai. Me pak fjalë, sa më shumë të nuhasni, aq më shpesh duhet të laheni, domethënë nëse ju dhe të tjerët rreth jush kujdeseni për erën e trupit tuaj.

Lloji i lëkurës
Një faktor tjetër që përcakton se sa shpesh duhet të bëni dush është lloji i lëkurës tuaj. Nëse lëkura juaj është më e yndyrshme dhe e prirur ndaj akneve, do të ishte e mençur të bëni dush çdo ditë, sipas Gonzalez. Por ju duhet të bëni dush vetëm disa herë në javë nëse lëkura juaj është e prirur ndaj tharjes dhe rrëshqitjes, në mënyrë që të mos e varfëroni më tej yndyrën e lëkurës.

Njerëzit me lëkurë të thatë që bëjnë dush shumë shpesh mund të irritojnë barrierën e lëkurës, duke çuar në tharje dhe skuqje edhe më të madhe.

Ata me sëmundje të lëkurës si ekzema ose psoriasis mund të përjetojnë acarim nëse e teproni me dushin.

Nëse keni një problem me lëkurën, mjeku juaj mund të rekomandojë që të bëni dush më rrallë dhe të përdorni ujë të ftohtë ose të vakët për të shmangur acarimin e lëkurës.

Sezoni
Njerëzit shpesh e rregullojnë frekuencën e dushit sipas stinëve.

“Vera sjell mot të nxehtë dhe ngjitës, i cili shpesh shkakton erën e trupit”, thotë Gonzalez. “Megjithatë, dimri çon në lëkurë më të thatë. Ata që jetojnë në klimë të lagësht ose të nxehtë, ndoshta bëjnë dush më shpesh, sepse djersitin më shumë.”

Gonzalez thotë se nuk ka asnjë rregull të përgjithshëm se sa shpesh duhet të bëni dush. Kryesisht varet nga preferenca personale.

“Disa njerëz mendojnë se dushi çdo ditë është një domosdoshmëri, dhe disa besojnë se dushi dy deri në tre herë në javë është i mjaftueshëm”, thotë ajo.

Në përgjithësi, qoftë mashkull apo femër, është në rregull të kaloni një ditë ose më shumë, në varësi të rrethanave, thotë Tierno.

“Të lash çdo ditë të tjera është krejtësisht mirë”, thotë ai. “Fatkeqësisht, nuk ka një përgjigje të vetme që i përshtatet të gjithëve. Nuk do të jetë e dëmshme të bëni dush çdo ditë, ose çdo ditë tjetër nëse preferoni, sipas Tierno.

Megjithatë, Dr. Gonzalez sugjeron të bëni dush jo më shumë se një herë në ditë për të mbajtur lëkurën në gjendjen e saj më të shëndetshme.

Kur bëhet fjalë për sasinë e duhur të dushit, një herë në ditë ose çdo ditë tjetër duket se është rregull. Por mbani mend, më gjatë nuk është gjithmonë më mirë kur bëhet fjalë për dush. Tejkalimi mund të çojë në lëkurë të thatë dhe kruarje. Këshilla më e mirë është të mbani mend se ju e njihni trupin tuaj më së miri dhe është më e lehtë për ju të përcaktoni se sa shpesh duhet ta lani trupin tuaj.

TË FUNDIT
2 ditë
PSE NUK DUHET ULUR NE SHEZLLONA?
2 ditë
Pse nuk duhet të konsumoni kafe gjatë temperaturave të larta?
7 ditë
Temperaturat e larta, ja çfarë rekomandojnë dermatologë për mbrojtje të lëkurës
7 ditë
Taravari vizitoi familjen e foshnjës së dhunuar: Dhunuesit do të dënohen!
1 javë
Disa ushqime që ju ndihmojnë të mos të plakeni

ME TE LEXUARA

No data was found

LEXO MË SHUMË

durres plazh deti

PSE NUK DUHET ULUR NE SHEZLLONA?

KAFE

Pse nuk duhet të konsumoni kafe gjatë temperaturave të larta?

diell trup rrezitje

Temperaturat e larta, ja çfarë rekomandojnë dermatologë për mbrojtje të lëkurës

rexhep memedi taravari

Taravari vizitoi familjen e foshnjës së dhunuar: Dhunuesit do të dënohen!

boronica dredheza peme

Disa ushqime që ju ndihmojnë të mos të plakeni

mjeke

Mjekët: Fëmijët dehidrojnë nga kondicionerët, bëni kujdes!

Klinika Shkupi Spitali Shkup

Virusi i barkut “pushton” spitalet e Shkupit, mjekët rekomandojnë përdorimin e lëngjeve

ushqim2-707x383-600x360

Ajo që hamë në të 40-at formon cilësinë e jetës në të 70-at. 5 këshillat

UJI

Sa gota ujë duhet të pini në ditë?!

INFO

NA NDIQ