Sa shqiptarë jetojnë në Turqi? (VIDEO)

Iliria News Agency
Iliria News Agency

11/02/2023

Veprimtari i njohur Qamil Bytyqi, ka qenë ftuari i radhës në emisionin “FAKTE me Adnan MEROVCIN”.

Në këtë bashkëbisedim janë komentuar marrëdhëniet e Turqisë dhe Kosovës në vitet para çlirimit të saj si dhe takimi i parë në vitin 1992 mes Ibrahim Rugovës dhe presidentit të Turqisë Turgut Ozal.

Në këtë takim ishte biseduar shumë për çështjet shqiptare, ku në një moment presidenti Ozal ishte befasuar me shifrën e shqiptarëve në Turqi.

closevolume_off
“Numër të saktë nuk kemi, sepse në Turqi kur bëhet regjistrimi i popullsisë aty nuk ekziston ndonjë pyetje se cilit komb i përket, nga cili nacionalitet je, dhe për këtë arsye numër të saktë të shqiptarëve në Turqi nuk mund të ketë, por mua kur të më pyet dikush se sa shqiptarë jetojnë në Turqi, unë përgjigjen e kam 3 deri në 4 milionë shqiptarë”, tha ai.

Bytyqi gjithashtu tregoi fillin e fillimit të shpërnguljes së shqiptarëve në Turqi, rrëfim ky të cilin mund ta dëgjoni në videon në vijim:

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

shkolla shqipe zvicer

Rreth 10 milionë euro të prindërve harxhohen për uniforma, fotografi dhe ushqime

lsm-sindikata780x439-1

LSM: Është e turpshme që në shekullin e 21-të të lutemi për pagë, ditët në vijim do të radikalizojmë protestën

open-balkan

A do të ndodh tërheqja nga Ballkani i Hapur, Osmani e paralajmëron

fatos-rushiti

BDI-së në sfond i buzëqesh opozita

BESIMI

Nënshkruhet Kodi për Zgjedhje Korrekte dhe Demokratike

hoxha555

Shaqiri: Komandat i përgjithshëm i UÇK-së për Maqedoni ka qenë Emrush Xhemajli, jo Ali Ahmeti

664140-6zyFR0KYUH

Kurti: Serbia e ka problem faktin që ekzistojmë si popull dhe si shtet

Kuvendi Parlamenti maqedonise

Nga nesër rrjedh afati i fushatës parazgjedhore për zgjedhjet parlamentare

Peter Stano

BE: Serbia shkeli marrëveshjen, të lejojë menjëherë lëvizjen e lirë

INFO

NA NDIQ