Sa vezë duhet të konsumojmë në ditë dhe çfarë ndodh nëse e teprojmë

INA
INA

09/10/2023

Zorrët janë nën sulm, dhe kjo ndikon edhe në bukurinë – cila është masa?

Sa vezë lejohet të hamë në ditë dhe çfarë ndodh nëse hamë tepër?

Vezët janë ushqimi i preferuar i shumë njerëzve, veçanërisht për mëngjes. Shumë të pasura me lëndë ushqyese dhe proteina, ato ofrojnë energji të mjaftueshme për të nisur ditën.

Së bashku me qumështin, vezët përmbajnë vlerën më të lartë biologjike ose standardin e artë të proteinave, thotë dietologia Kathleen M. Zelman.

Vezët janë vërtet një superushqim, por a mund të hamë shumë prej tyre dhe a do të dëmtojnë trupin tonë?

Një konsum më i lartë i vezëve mund të çojë në rritjen e kolesterinës madje kolesterinës së keqe.

Edhe pse “Medical Neës Today” thekson se nuk ka kufi për numrin e vezëve që një person mund të hajë, tri deri në pesë vezë në ditë konsiderohen plotësisht të sigurta, këshillon Zelman.

Organizata Botërore e Shëndetësisë sugjeron gjithsej 300 miligramë kolesterol në ditë, ndërsa një vezë e madhe përmban rreth 185 miligramë. Gratë këshillohen të hanë dy vezë në ditë, ndërsa burrat rekomandohen tre vezë, megjithëse në përgjithësi hanë shumë më tepër.

Ja se si konsumimi i tepërt i vezëve mund të ndikojë në trupin tuaj:

Kapsllëku

Vezët kanë shumë proteina, por jo fibra që ndihmojnë tretjen. Mungesa e fibrave çon në kapsllëk, ndaj rekomandohet të hani vezë me ushqime të pasura me fibra, si spinaqi dhe domatet.

Aknet dhe puçrrat

Aknet shkaktohen nga nivelet e larta të hormonit progesteron, i cili është i pranishëm në vezë. Pra, nëse vëreni papritur akne në lëkurën tuaj, mund të dëshironi të kontrolloni se sa shpesh konsumoni vezë.

Fryrja e barkut

Për disa njerëz vezët janë një mëngjes ideal, por jo për ata që janë të ndjeshëm ndaj tyre. Ndjeshmëria e vezëve manifestohet me fryrje dhe gazra.

Intoleranca e vezës do të thotë që ju nuk mund të tretni siç duhet një element të caktuar në vezë, ose që mund të mos keni një enzimë të caktuar në trupin tuaj që mund ta shpërbëjë atë. Kjo jo vetëm që ju bën të fryrë, por mund të shfaqen dhimbje stomaku, dhimbje koke dhe tension.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Karrota

Aleati i shkëlqyer në luftën kundër erës së keqe të gojës

pesha

Ilaçet që përdoren për humbje të peshës mund ta ulin rrezikun për kancerin e zorrëve

rexhail ramadani

Mjeku shqiptar nga Kumanova tregon pse iku për Gjermani

fruthi

Rumania shpall epidemi të fruthit

Karrota

Nëse vuani nga anemia, këto janë lëngjet që duhet të konsumoni

nyje

Pse dhembin këto pjesë të trupit në këtë periudhë

lodhje gjume plogeshti

Arsyet se pse flini më shumë se 8 orë

duart dridhje

Cilat janë sëmundjet autoimune?

stresi_zemra

Revolucion në kardiologji! Inteligjenca artificiale mund të parashikojë infarktet e zemrës

INFO

NA NDIQ