Sa vezë mund të hahen: A e dëmton organizmin nëse e teprojmë – përgjigja e ekspertit dhe numri ideal

Picture of INA
INA

19/09/2023

Vezët janë vërtet një superushqim, por a mund të hamë shumë sosh dhe a do të dëmtojnë trupin tonë në atë rast?

Kur bëhet fjalë për vlerat ushqyese, vezët janë një nga paketat ushqimore më të fuqishme që mund të futim në trupin tonë.

– Bashkë me qumështin, vezët përmbajnë vlerën më të lartë biologjike ose thënë ndryshe standardin e artë të proteinave – ka shkruar në sajtin e saj Kathleen M. Zelman, dietologe e regjistruar dhe drejtoreshë e të ushqyerit për WebMD, transmeton Telegrafi.

Sipas saj, një vezë ka vetëm 75 kalori, prandaj ka 7 gramë albumina me cilësi të lartë, 5 gramë yndyrë dhe 1,6 gramë yndyra të ngopura, bashkë me hekurin, vitaminat, mineralet dhe karotenoidet.

Dhe jo vetëm kaq, por, siç shprehet Kathleen M. Zelman, vezët janë të lehta për t’u konsumuar, tolerohen mirë nga të rinjtë dhe të moshuarit dhe mund t’i konsumojmë në çdo vakt dhe ajo që është shumë e rëndësishme – ato janë të lira.

Vezët janë vërtet një superushqim, por a mund të hamë shumë prej tyre dhe a do të dëmtojnë trupin tonë në atë rast?

Edhe pse “Medical News Today” thekson se nuk ka kufi për numrin e vezëve që një person mund të hajë, 3 deri në 5 vezë në ditë konsiderohen plotësisht të sigurta – këshillon Kathleen M. Zelman. /Telegrafi/

TË FUNDIT
6 orë
Ju dhemb shpina? Ndiqni këto 3 praktika fare të thjeshta
18 orë
Shkencëtarët zbulojnë sheqerin që rrit flokët te tullacët
19 orë
Cila akullore është më e mirë për shëndetin?
2 ditë
Në Klinikën e Onkologjisë në Shkup është vendosur puna me dy turne në spitalin ditor
5 ditë
Tre mënyra si çokollata e zezë ju ndihmon të bini nga pesha

ME TE LEXUARA

19 orë
Cila akullore është më e mirë për shëndetin?
18 orë
Shkencëtarët zbulojnë sheqerin që rrit flokët te tullacët
6 orë
Ju dhemb shpina? Ndiqni këto 3 praktika fare të thjeshta

LEXO MË SHUMË

dhimbje shpine

Ju dhemb shpina? Ndiqni këto 3 praktika fare të thjeshta

tullac

Shkencëtarët zbulojnë sheqerin që rrit flokët te tullacët

akullore

Cila akullore është më e mirë për shëndetin?

Onkologija Onkologjia shkup

Në Klinikën e Onkologjisë në Shkup është vendosur puna me dy turne në spitalin ditor

cokollata zeze

Tre mënyra si çokollata e zezë ju ndihmon të bini nga pesha

KAFE

Rrit nivelet e energjisë dhe përmirëson gjendjen e plogështisë, ja efektet e kafeinës në organizëm

durres plazh deti

PSE NUK DUHET ULUR NE SHEZLLONA?

KAFE

Pse nuk duhet të konsumoni kafe gjatë temperaturave të larta?

diell trup rrezitje

Temperaturat e larta, ja çfarë rekomandojnë dermatologë për mbrojtje të lëkurës

INFO

NA NDIQ