Sa vite duhet të punoni në Maqedoni apo në vendet fqinje për të blerë një apartament?

Iliria News Agency
Iliria News Agency

04/01/2022

Shumë qytetarë në vendet e Ballkanit Perëndimor nuk kanë mundësi të blejnë një apartament sepse fitimet e tyre janë të ulëta në raport me çmimet e apartamenteve.

Një analizë e bërë nga media ballkanike “Nova” tregon se sa vite punë duhen për të blerë një apartament 60 metra katrorë në Serbi, Bosnjë dhe Hercegovinë, Kroaci, Mal të Zi,  Maqedoni, Kosovë.

Sipas përllogaritjes, në Maqedoninë e Veriut duhet të lini mënjanë të gjithë pagën mesatare në një periudhë 9.9 vjeçare për të mbledhur sa për një apartament 60 metra katrorë, përcjell INA.

Kështu, për të blerë një apartament me një çmim mesatar në Kosovë, një banori i duhen thuajse 12-13 vjet punë.

Në Bosnje dhe Hercegovinë, banorët duhet të paguajnë një pagë të plotë për një periudhë 9-vjeçare për të blerë një apartament, në Kroaci – 9,5 vjet.

Në Serbi  çmimi mesatar i një apartamenti të asaj madhësie është i barabartë me shumën e pagës mesatare të plotë për një periudhë 13.3 vjeçare.(INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

vlen gashi kasami mexhiti taravari

VLEN sonte mban tubimin qëndror në Shkup, kanë një kërkesë për pjesëmarrësit

bilall kasami

Kasami: Një ndër pikat kryesore të qeverisë së ardhshme do të jetë procesi i decentralizimit

inbound6681746849427487932

Sistemi zgjedhor në RMV të plotësohet me lista të hapura dhe votim për kandidatin e preferuar

kovacevski -agron

Kovaçevski: Në njësinë zgjedhore 6 të gjithë kanë kandidatë nga e kaluara, vetë LSDM ka kandidat për të ardhmen me Agron Demirin

stojance-angellov-701x430

“Ahmeti brohoriti UÇK në qendër të Shkupit”, Angellov: Përdorni frenat e dorës, pas Mickoskit janë “branitellat” që ju fituan në vitin 2001

Ali Ahmeti fronti

Fronti Evropian i përgjigjet Mickoskit

vucic

A do të shpallet Serbia shtet gjenocidal? “Misioni” i Vuçiç në OKB

fatos-rushiti

Një manipulim i ligë i radhës me kategoritë e luftës së UÇK-së

bota-rrezik globi toka

Shënohet Dita e planetit Tokë

INFO

NA NDIQ