Sali bën thirrje për vaksinim: Sa më shpejtë imunizohemi, aq më shpejtë lirohemi nga pandemia (VIDEO)

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

26/01/2022

Ministri i Shëndetësisë, Bekim Sali, thotë se imunizimi popullatës në Maqedoninë e Veriut është i ulët në krahasim me vendet tjera. Në një intervistë për gazetën LAJM, ai tha se situata me Covid-19 në vend po përkeqësohet dhe ftoi qytetarët që të vaksinohen, si mundësi për tu mbrojtur nga koronavirusi.

“Mënyra e parë për parandalim të një pandemie janë masat të sugjeruara nga OBSH-ja, për mbajtjen e maskës, higjienës dhe distancës sociale. Kur kjo nuk respektohet në nivel të duhur nga masa e popullatës, atëherë vimë deri te nevoja e imunizimit masiv të popullatës. Sa i përket temës së imunizimit te ne, niveli është jo i kënaqshëm duke patur parasysh krahasimet që i bëjmë me shtetet tjera. Tani numri i përgjithshëm te ne është diku rreth 41%, që është numër shumë i vogël duke patur parasysh krahasimet që i bëjmë me shtetet të cilat ne i marrim si referente. Opininoni shpesh din të bëjë krahasime me vendimet liberale të vendeve tjera ndaj pandemisë, si izolim 5 ditor apo liri nga mbajtja e maskës ose funksionim normal të hapësirave ku bëhet grumbullimi i popullatës. Aty flasim për imunizim total mbi 75%, ka shtete edhe mbi 85%. Ata shtete kanë arritur imunizimin maksimal dhe masat hiqen nga funksionimi. Te ne me 41% nuk mund të flasim për lirimin e masave restriktive. E kisha shfrytëzuar këtë hapësirë që ti përgjigjemi pozitivisht thirrjes për imunizim. Sa më shpejtë imunizohemi, aq më shpejtë edhe lirohemi, kjo është një rregull e artë për të arritur fundin e pandemisë. Viruset do të ekzistojnë, janë mes nesh por ne si organizma nuk jemi të gatshëm të përballemi me këtë lloj virusi. Patjetër duhet të merremi me masa të tjera që na mbrojnë nga këto viruse dhe kjo është imunizimi masiv, të cilin brenda një viti është duke e zhvilluar me kujdes edhe Ministria e Shëndetësisë. Brenda javës do të kemi një aksion sensibilizues për opinionin, ku disa student të mjekësisë do të pranojnë të imunizohen”, tha Bekim Sali, Ministër i Shëndetësisë./Gazeta LAJM

TË FUNDIT
25 minuta
Gashi: Me VMRO-në kemi biseduar për t’i përfunduar projektet shqiptare që janë nisur me vite
1 orë
U përpoqën, por nuk arritën – S’ka takim Siljanovska-Radev në Vatikan
3 orë
Stadiumi i Tetovës përplas Qeverinë me Komunën
3 orë
Spaskovski: Sjellja e partnerit të koalicionit, BDI-së, ka ndikuar në rezultatin e keq zgjedhor të LSDM-së
4 orë
Fillon debati për miratimin e propozim-rezolutës për gjenocidin në Srebrenicë

ME TE LEXUARA

1 ditë
QMK: Rekomandojmë që mos të pihet ujë në rajonin e Kumanovës
14 orë
Babai dhe dy djemtë e tij të plagosur në Pejë, publikohen emrat e tyre
1 ditë
Dogana e Maqedonisë sekuestron 1.7 tonë medikamente të dëmshme për shëndetin e qytetarëve
9 orë
A do ta vazhdojë rrugëtimin politik në LSDM? Bytyqi: Takohem me të gjitha palët e arenës politike
1 ditë
Maqedonia e Veriut në mesin e 38 vendeve bashkësponsor për rezolutën e gjenocidit në Srebrenicë
4 orë
Fillon debati për miratimin e propozim-rezolutës për gjenocidin në Srebrenicë
1 ditë
Mexhiti do të jetë zvkryeministër i parë dhe do ketë edhe Ministrinë e Ekologjisë
12 orë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut
1 ditë
Paga mesatare neto në mars 40.496 denarë

LEXO MË SHUMË

Afrim Gashi

Gashi: Me VMRO-në kemi biseduar për t’i përfunduar projektet shqiptare që janë nisur me vite

Screenshot_20240523-132104~2

U përpoqën, por nuk arritën – S’ka takim Siljanovska-Radev në Vatikan

bilall kasami stadium

Stadiumi i Tetovës përplas Qeverinë me Komunën

oliver spasovski

Spaskovski: Sjellja e partnerit të koalicionit, BDI-së, ka ndikuar në rezultatin e keq zgjedhor të LSDM-së

srebrenica

Fillon debati për miratimin e propozim-rezolutës për gjenocidin në Srebrenicë

ziadin sela

Kujt i takon legjitimiteti pas rivotimit? Sela: Edhe fituesi në kampusin shqiptar duhet të marrë mandat

arber ademi

Si e humbi Fronti një deputet në Llërcë? Ademi: Nuk i pranojmë rezultatet! Ibrahimi: Ankesat të dërgohen në KSHZ

LSDM SDSM Kovacevski zecevic

Pas dorëheqjes së Kovaçevskit, LSDM-ja fillon përgatitjet për zgjedhjen e liderit të ri

KSHZ-Komisioni

Rivotimi/ VMRO s’ka vendosur për ankesa, Fronti Evropian do të ankohet për procesin e rivotimit në Llërcë

INFO

NA NDIQ