Sali: Kërkova revizion financiar në Klinikën e Onkologjisë pasi hasëm një rritje të borxhit të barnave

ina-online
ina-online

3 Shtator, 2023

Ish-ministri i Shëndetësisë, Bekim Sali, ka deklaruar se gjatë mandatit të tij ka kërkuar revizion financiar në Klinikën e Onkologjisë dhe ka kërkuar dorëheqjen e drejtorit mjekësor, pasi është vërejtur rritje e borxhit të klinikës ndaj furnizuesit të terapisë së re.

“Kemi pasur një vërejtje në pjesën e menaxhimit me terapi biologjike nga periudha kur është futur si terapi inovative për pacientët onkologjikë. Klinika filloi të rrisë borxhin ndaj furnizuesve të barnave dhe në disa raste kemi kërkuar që të gjendet një zgjidhje se si dhe cilëve pacientë u përshkruhet kjo lloj terapie. Duke ditur që kjo lloj terapie jepet në pesë klinika, problemet më të mëdha financiare i kemi pasur në Klinikën Universitare për Radioterapi dhe Onkologji. Meqenëse nuk morëm asnjë zgjidhje nga drejtori mjekësor, kërkuam një revizion dhe për të njëjtën periudhë është kërkuar edhe dorëheqja e drejtorit mjekësor, tha Sali.(INA)

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

policia-714x420

MPB: Është arrestuar 23-vjeçari, u kap me 320 litra alkool të padeklaruar

evn-fatura

Është rritur çmimi i energjisë elektrike në RMV, ESHS: Çmimi mesatar është 6.737 denarë për një kilovat orë

qeveria kovacevski4

A ka krizë në Qeverinë e Maqedonisë së Veriut?!

supermarketet-800x445

Rënie në tregtinë me pakicë me ushqim, pije dhe derivate

0FBDA6C6-3F07-4CF0-9CA6-52FF333FC0D4

Aksident tragjik – humb jetën 18 vjeçari nga Çegrani i Gostivarit

gjobaa

MPB: 563 gjoba për tejkalim të shpejtësisë

denari-756x420-696x387-1

Prej sot fillon pagesa e pensioneve, me rritje prej 5.3%

LSDM

LSDM: Mickoski është anti-BE, ndërsa VMRO-ja është anti-perëndimore

Screenshot-4-2-696x414

Dogana e Maqedonisë konfiskoi disa motoçikleta dhe disa pajisje për automjete

INFO

NA NDIQ