Sali: Mbushja e spitaleve është nga 55 deri në 60 për qind, apel për qytetarët që të vazhdojnë vaksinimin

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

21/01/2022

Ministri i Shëndetësisë Bekim Sali, deklaroi sot pasdite se objektet spitalore në vend për pacientët janë të mbushur rreth 60 për qind. Ai u ka dërguar edhe apel qytetarëve që të vazhdojnë vaksinimin.

“Në spitalet ekzistuese mbushja është nga 55 në 60 për qind, që do të thotë se spitalet kanë ende kapacitet për të mbushur. Bëhet fjalë për spitalet e përgjithshme në qytete, klinika Infektive dhe “8 Shtatori”. Megjithatë, ne po marrim masa për gatishmëri për javën e ardhshme”, tha Sali.

Ai theksoi se marrin masa në kohë për të analizuar situatën dhe plotësinë e spitaleve. Ai shtoi se jemi ende larg nevojës për të emërtuar një klinikë të caktuar në Kovid qendren.

Sali theksoi se është ende herët për të folur për heqjen e certifikatave kovid sepse niveli i vaksinimit të popullsisë në vend është shumë më i ulët se në vendet e tjera. “Është shumë e rëndësishme që imunizimi të vazhdojë sepse rezultatet e deritanishme nuk na tregojnë se popullata jonë është mjaftueshëm e imunizuar”, tha Sali për “Sitel”. Ai ka apeluar tek qytetarët që të vazhdojnë vaksinimin në mënyrë që siç tha ai të arrihen kërkesat që tashmë janë plotësuar në vendet tjera, dhe janë kërkesa përkatëse të profesorëve të respektuar apo personave që bëjnë deklarata dhe thirrje publike.

Poashtu Sali theksoi se çdo vendim i Komisionit për Sëmundjet Infektive është relevant dhe i prerë, dhe çdo vendim tjetër, deklarim i individëve është i bazuar në disa analiza jashtë vendit, por jo në rrethanat në vendin tonë.

Ministri i Shëndetësisë Sali paralajmëroi se do të ketë përmirësim, zgjerim të Komisionit për Sëmundjet Infektive me staf cilësor, por nuk bëri të ditur emra të rinj./Zhurnal.mk

TË FUNDIT
31 minuta
Gashi: Me VMRO-në kemi biseduar për t’i përfunduar projektet shqiptare që janë nisur me vite
1 orë
U përpoqën, por nuk arritën – S’ka takim Siljanovska-Radev në Vatikan
3 orë
Stadiumi i Tetovës përplas Qeverinë me Komunën
3 orë
Spaskovski: Sjellja e partnerit të koalicionit, BDI-së, ka ndikuar në rezultatin e keq zgjedhor të LSDM-së
4 orë
Kujt i takon legjitimiteti pas rivotimit? Sela: Edhe fituesi në kampusin shqiptar duhet të marrë mandat

ME TE LEXUARA

1 ditë
Rivotim në shtatë vendvotime për Zgjedhjet parlamentare 2024
12 orë
106 gjoba në Shkup, shtatë për përdorim të celularit gjatë vozitjes
1 ditë
Zjarr në departamentin e grave në Idrizovë, katër punonjëse kanë përfunduar në Toksikologji
5 orë
Jo zyrtare, kjo është pakoja ekzekutive e koalicionit VLEN
1 ditë
Afera me €10000, Ixhet Memeti: S’kam bërë asgjë kundërligjore, nuk e njoh Boro Stojçevin
1 ditë
Protestë e të punësuarve të Postës

LEXO MË SHUMË

Afrim Gashi

Gashi: Me VMRO-në kemi biseduar për t’i përfunduar projektet shqiptare që janë nisur me vite

Screenshot_20240523-132104~2

U përpoqën, por nuk arritën – S’ka takim Siljanovska-Radev në Vatikan

bilall kasami stadium

Stadiumi i Tetovës përplas Qeverinë me Komunën

oliver spasovski

Spaskovski: Sjellja e partnerit të koalicionit, BDI-së, ka ndikuar në rezultatin e keq zgjedhor të LSDM-së

ziadin sela

Kujt i takon legjitimiteti pas rivotimit? Sela: Edhe fituesi në kampusin shqiptar duhet të marrë mandat

arber ademi

Si e humbi Fronti një deputet në Llërcë? Ademi: Nuk i pranojmë rezultatet! Ibrahimi: Ankesat të dërgohen në KSHZ

LSDM SDSM Kovacevski zecevic

Pas dorëheqjes së Kovaçevskit, LSDM-ja fillon përgatitjet për zgjedhjen e liderit të ri

KSHZ-Komisioni

Rivotimi/ VMRO s’ka vendosur për ankesa, Fronti Evropian do të ankohet për procesin e rivotimit në Llërcë

vlen llogo

Jo zyrtare, kjo është pakoja ekzekutive e koalicionit VLEN

INFO

NA NDIQ