Salvini: Italia nuk do të jetë më një kamp për emigrantët

0
Italian Interior Minister and deputy Premier Matteo Salvini attends a press conference at the G6 Interior Ministers' meeting in Decines, near Lyon, central France, Tuesday, Oct. 9, 2018. (AP Photo/Christophe Ena)

Ministri i Brendshëm italian, Matteo Salvini tha se politikat e tij kundër emigrantëve po fitonin gjithnjë e më shumë mbështetje në Bashkimin Evropian dhe i bëri thirrje presidentit francez Emanuel Macron që të ndalonte “fyerjen” e tij.

Ai tha gjithashtu se Italia nuk do të konsiderohet më si një kamp për emigrantët.

Ai shtoi se qeveria e tij katër muaj më parë quhej raciste, populiste dhe jo-politike, por se “tani është modeli italian i mbajtjes së migrimeve dhe mbylljes së porteve kur ai domosdoshmërisht u bë popullor”, raportoi AP.

Udhëheqësi i partisë së ekstremit të djathtë LEGA, e bëri këtë deklaratë në Lion, gjatë një takimi të ministrave të Brendshëm të gjashtë shteteve më të mëdha anëtare të Bashkimit Evropian.

Temat e takimit dy-ditor ishin emigracioni dhe lufta kundër terrorizmit.

“Unë nuk e kuptoj pse unë Macron akuzon për racizëm dhe egoizëm, sepse të gjithë ministrat e pranishëm ranë dakord që emigrantët ekonomikë të mund të merren në Evropë”, u tha ai gazetarëve. /tesheshi.com/