Samiti i Ballkanit Perëndimor, Kurti flet për planin e ri të rritjes

Picture of INA
INA

16/05/2024

Në Kotorr të Malit të Zi, sot mbahet Samiti i liderëve të Ballkanit Perëndimor, ku liderët e vendeve të rajonit, përfaqësues të Bashkimit Evropian dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës, do të diskutojnë Planin e Rritjes për Ballkanin Perëndimor

Samiti mbahet nën sloganin “Një rajon, vizion i përbashkët”. Në takimin e liderëve rajonalë marrin pjesë edhe komisionari Varhelyi, dhe ndihmës Sekretari i Shtetit për Evropën dhe Euroazinë, O’Brien.

Plani i Rritjes përfshin gjashtë miliardë euro grante dhe kredi për të përshpejtuar konvergjencën socio-ekonomike me BE-në – dy miliardë grante dhe katër miliardë kredi të buta të garantuara nga BE.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti do të jetë folës në panelin e diskutimit “Situata aktuale dhe planet e së ardhmes – Plani i ri i rritjes”. Kryeministri Albin Kurti mbrëmë mori pjesë në darkën e liderëve të shtruar nga homologu i tij nga Mali i Zi, Milojko Spajiq.

Ai me këtë rast ka postuar foto nga takimet me homologun e tij nga Mali i Zi, Milojko Spajiq, komisionarin evropian për Fqinjësi dhe Zgjerim, Oliver Varhelyi, dhe ndihmës Sekretarin e Shtetit për Evropën dhe Euroazinë, James O’Brien.

“Jam në Kotorr Mali i Zi për takimin e tretë këtë vit të gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor për Planin e Rritjes së BE-së së bashku me BE dhe SHBA. Ne do të diskutojmë përparimin tonë në agjendën e reformës së Planit të Rritjes së BE-së dhe çështjet rajonale, duke përfshirë gjendjen e zbatimit të marrëveshjeve që kemi arritur në Procesin e Berlinit”, ka shkruar Kurti në rrjetin social X.

TË FUNDIT
3 minuta
Dimitar Kovaçevski jep dorëheqje nga funksioni kryetar i LSDM-së
1 orë
Taravari me “pako” të begatshme në Qeveri
4 orë
Paga mesatare në Maqedoni, ndër më të ulëtat në rajon
4 orë
Vazhdon abuzimi me çmimet, kryesisht në produktet ushqimore
6 orë
VLEN me 5 ministri dhe 2 zëvendëskryeministra

ME TE LEXUARA

10 orë
Rivotim në shtatë vendvotime për Zgjedhjet parlamentare 2024
1 ditë
Alarmon ministri kroat: Situata në Kosovë nuk është e mirë, ja për çfarë po përgatitemi
9 orë
Escobar: BE-ja dhe SHBA-të ia bënë të qartë qëndrimin e tyre Siljanovskës! VMRO-DPMNE garanton se do të mbetet e përkushtuar në rrugën europiane
1 ditë
SHBA: Aksioni policor në veri, i pakoordinuar dhe përshkallëzon tensionet
8 orë
Në Llërc votohet pa probleme, deri në ora 09:00 kanë votuar 100 zgjedhës
1 ditë
Qeveria e re VMRO dhe VLEN, një miliardë euro për komunat
7 orë
FOTO/Ja kush do të jetë kryeparlamentar i ardhshëm i Maqedonisë së Veriut
1 ditë
PTHP: Hetim ndaj dy personave për marrje ryshfeti
7 orë
VLEN në Qeveri, Lëvizja BESA me dy ministri

LEXO MË SHUMË

LSDM SDSM Kovacevski zecevic

Dimitar Kovaçevski jep dorëheqje nga funksioni kryetar i LSDM-së

Arben Taravari VLEN

Taravari me “pako” të begatshme në Qeveri

denar rroga ndihma

Paga mesatare në Maqedoni, ndër më të ulëtat në rajon

fature-market

Vazhdon abuzimi me çmimet, kryesisht në produktet ushqimore

vmro vlen negociata

VLEN me 5 ministri dhe 2 zëvendëskryeministra

vmro vlen

VLEN në Qeveri, Lëvizja BESA me dy ministri

kuvendi-i-rm-dasdasd-800x445

FOTO/Ja kush do të jetë kryeparlamentar i ardhshëm i Maqedonisë së Veriut

zgjedhje vota votime maqedoni

Në Llërc votohet pa probleme, deri në ora 09:00 kanë votuar 100 zgjedhës

escobar

Escobar: BE-ja dhe SHBA-të ia bënë të qartë qëndrimin e tyre Siljanovskës! VMRO-DPMNE garanton se do të mbetet e përkushtuar në rrugën europiane

INFO

NA NDIQ