Samsung prezantoi serinë S24 – këto janë karakteristikat kryesore të telefonit me Inteligjencë Artificiale

INA
INA

18/01/2024

Samsung sot prezantoi zyrtarisht serinë e telefonave inteligjentë S24, e cila përfaqëson një epokë të re të pajisjeve mobile me Inteligjencë Artificiale (AI) si artikuj kryesor të kësaj serie.

Samsung ka pasuruar serinë e saj S23 me AI dhe, mund të thuhet, kjo është seria e telefonave celularë Samsung që hap botën e së ardhmes. Inteligjenca artificiale si elementi kryesor i serisë S24 paraqitet si në fotografi ashtu edhe në detyrat e përditshme, dhe për këtë do të flasim më vonë.

Në një ngjarje në San Francisco, Samsung prezantoi S24 Ultra, S24 Plus dhe telefonin standard S24, transmeton Telegrafi.

TM Roh, President dhe Shef i Biznesit Mobile eXperience në Samsung tha se seria s24 po sjell një dekadë të re inovacioni ku qëllimi është transformimi i marrëdhënieve midis përdoruesve dhe botës.

Gjatë prezantimit të Galaxy AI, përdoruesit në mbarë botën mundën të njiheshin me opsionin Live Translate, një përkthim i dyanshëm i përkthimeve me zë dhe tekst në komunikim live, opsionin Chat Assist, i cili duket se fut emocione në mesazhet e shkruara, Opsioni Note Assist, i cili transferon tekste të mëdha me ndihmën e AI në teza me të gjitha veçoritë kryesore të tekstit, Transscript Assist i cili përdor opsionin AI Speech në tekst kur regjistron ose përkthen regjistrime.

Kur flasim për veçoritë e pajisjes, më i forti në këtë seri, S24 Ultra, përveç AI që transformon dhe u jep kreativitet të veçantë fotografive është i pajisur edhe me një sistem kamerash Quad Tele me një optik të ri 5x. lente zmadhimi dhe një sensor 50 megapikselë për të siguruar zmadhimin optik deri në 10x dhe zmadhimi dixhital i përmirësuar do të sigurojë cilësi fotografie edhe me zmadhim 100x.

Modaliteti i fotografimit të natës është përmirësuar gjithashtu me Nightography, dhe një sensor më i madh dhe stabilizim optik i përmirësuar do të sigurojnë që fotot në kushtet e natës të jenë më të mprehta.
Ekzistojnë gjithashtu opsione të redaktimit të fotografive me ndihmën e AI, si dhe opsione Super HDR dhe të tjera.

Pajisja më e fuqishme në këtë seri, Samsung S24 Ultra mundësohet nga çipi Snapdragon 8 Gen 3, i cili është i optimizuar për Galaxy AI, lojëra celulare, që redukton ngrohjen.

Ekrani 6,8 inç ka një shpejtësi rifreskimi prej 120 Hz dhe një shkëlqim prej 2600 nits për punë të qetë në natyrë. Ajo mbrohet nga Corning Gorilla Armor, e cila është 50 për qind më e fortë dhe e bën këtë seri shumë më rezistente ndaj gërvishtjeve. Galaxy S24 Plus ka një ekran 6.7 inç, ndërsa versioni standard i S24 ka një ekran 6.2 inç.

S24 Ultra është telefoni i parë Galaxy me kornizë titani dhe vjen në Titanium Grey, Titanium Black, Titanium Purple dhe Titanium Yellow, ndërsa S24 Plus dhe S24 vijnë me: Onyx Black, Merble Grey, Cobalt Purple dhe Amber Yellow.

Këtë herë, Samsung theksoi gjithashtu mbrojtjen e mjedisit, kështu që Galaxy S24 Ultra ka një minimum prej 50 për qind kobalt të ricikluar në bateri dhe 100 për qind elementë të tokës të rrallë të ricikluar në altoparlantë. Seria S24 është projektuar nga çeliku i ricikluar dhe poliuretani termoplastik.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

michael tasellari

Njihuni me shqiptarin që punon në kompaninë e Elon Musk (VIDEO)

eva-elektrike

Çmimet e makinave elektrike në Evropë do të bien për shkak të konkurrencës kinez

whatsapp-me-dy-funksione-qe-do-te-luftojne-lajmet-e-rreme_5c8fd06599e38

Apple thuhet se po përballet me një gjobë prej 500 milionë eurosh nga BE-ja për kufizimet e qasjeve në transmetimin e muzikës

openAI

Ç’është Sora, programi i ri i inteligjencës artificiale që krijon video nga teksti?

tik tok

Siguria e fëmijëve, BE nis një hetim zyrtar ndaj TikTok-ut

Facebook-WhatsApp-Instagram-750x430-1

Gjigantët teknologjikë bëhen bashkë për t’i luftuar përmbajtjet mashtruese të AI-së në zgjedhje

openAI

OpenAI tronditi botën me videot e krijuara nga fjalët

google maps

A e dini se Google Maps ka një opsion që ju lejon të “udhëtoni në kohë”?

hackers_security_password-100004008-gallery-1

Hakerat publikojnë dokumente të brendshme të kompanisë ONE Albania

INFO

NA NDIQ