“San Siro” nuk mund të shkatërrohet, çfarë do të ndodhë me Interin dhe Milanin?

Picture of INA
INA

09/08/2023

Siç pritej, është konfirmuar që stadiumi Giuseppe Meazza nuk mund të shkatërrohet, kështu që Interi dhe Milani duhet të kërkojnë një vend të ri për ta ndërtuar stadiumin larg nga San Siro.

Klubet që disa vite kanë propozuar planet e tyre për të ndërtuar një arenë të re, duke u fokusuar në zonën e parkimit të makinave jashtë stadiumit dhe mandej shkatërrimin e strukturës së stadiumit të vjetër.

Megjithatë, ata janë përballur me rezistencën e fortë nga autoritetet lokale dhe nga disa sektor të Qeverisë, të cilët e konsiderojnë këtë stadiumin një monument me rëndësi historike.

Është theksuar disa herë gjatë javëve të kaluara që komiteti po punonte që ta bënte një ligh që e ndalonte ligjerisht prishjen e stadiumit.

Tani është konfirmuar, duke bllokuar kështu shkatërrimin e nivelit të tij të dytë, pasi që më 2026 stadiumi mbush 70 vite dhe kështu që ai futet në monumentet historike dhe kulturore sipas ligjit për ikonat.

Kjo do të thotë që Interi dhe Milan duhet ta braktisin zonën e San Siros në Milan dhe të shikojnë një vend tjetër për ta ndërtuar një stadium të ri.

TË FUNDIT
5 orë
Spanja kampione e Evropës
17 orë
Çmime të frikshme për finalen e Europianit të Gjermanisë, një biletë në tregun e zi shkon deri në...50 mijë euro
17 orë
Trajneri i Anglisë: Qëllimi im i vetëm për dy vite ishte fitimi i Europianit, rëndësi ka rezultati dhe jo performanca
17 orë
Blindohet Berlini, masat e marra për finalen e Euro 2024
18 orë
Spanjë apo Angli? Superkompjuteri parashikon fituesin e Euro 2024

ME TE LEXUARA

18 orë
Spanjë apo Angli? Superkompjuteri parashikon fituesin e Euro 2024
17 orë
Blindohet Berlini, masat e marra për finalen e Euro 2024
17 orë
Trajneri i Anglisë: Qëllimi im i vetëm për dy vite ishte fitimi i Europianit, rëndësi ka rezultati dhe jo performanca
17 orë
Çmime të frikshme për finalen e Europianit të Gjermanisë, një biletë në tregun e zi shkon deri në...50 mijë euro
5 orë
Spanja kampione e Evropës

LEXO MË SHUMË

IMG_4367

Spanja kampione e Evropës

spanja

Çmime të frikshme për finalen e Europianit të Gjermanisë, një biletë në tregun e zi shkon deri në…50 mijë euro

southgate

Trajneri i Anglisë: Qëllimi im i vetëm për dy vite ishte fitimi i Europianit, rëndësi ka rezultati dhe jo performanca

euro 2024 gjermani

Blindohet Berlini, masat e marra për finalen e Euro 2024

spanja-vs-anglia

Spanjë apo Angli? Superkompjuteri parashikon fituesin e Euro 2024

euro 2024 gjermani

Pesë ‘betejat’ më të rëndësishme që mund të vendosin fituesin e Euro 2024

spanja-vs-anglia

Diferenca në minuta mes Spanjës dhe Anglisë është skandaloze – analiza interesante dhe detaje rreth finales së Euro 2024

spanja-vs-anglia

Kush do ta fitojë Euro2024: Taktika, aftësitë individuale, apo të dyja bashkë – Flasin ekspertët

Dështimi i sulmuesve në Euro 2024 – çfarë thonë ekspertët dhe a ka ndryshuar tashmë loja

INFO

NA NDIQ