SANXHAKLINJTË JANË ME ORIGJINË SHQIPTARE!

INA
INA

24/09/2023

Shkruan: Amina Nuraj

Nuk e kuptoj prej nga i vijnë dikujt mendime të kota se ne shqiptarët i shqiptarizojmë sanxhaklinjtë! Shqiptari i Sanxhakut nuk mund të shqiptarizohet, pasi ai është i lindur si shqiptar, por për shkak të lojërave të fatit është asimiluar prej krijesës fashiste jugosllave!
Kurrë dhe në asnjë tekst ne nuk i kemi nënçmuar boshnjakët si komb, por disa individë boshnjakë na nënçmojnë ne shqiptarëve të Sanxhakut, dhe duan të na e ndalojnë që edhe të ndihemi e deklarohemi kombëtarisht si shqiptarë!

Ne askend nuk e ndjekim me çekan në duar, dhe në atë mënyrë ta detyrojmë që ta pranojë se është shqiptar. Jo! Dhe nëse dikujt i pengojnë fotot historike dhe veshjet shqiptare në Sanxhak, dhe fakti se populli i Sanxhakut ngadalë ka filluar të zgjohet, atëherë ky është problem i juaj personal.

Ne shqiptarët nuk përpiqemi për asnjë shqiptarizim, por kemi plotësisht të drejtë ligjore që t’i ndihmojmë njerëzit që ndjehen shqiptarë e të njejtëve t’ua rikujtojmë këtë. Në të njetën mënyrë kemi të drejtë të publikojmë fotografi dhe fakte historike të Sanxhakut që flasin se pjesa më e madhe e popullsisë së Sanxhakut është me origjinë shqiptare dhe këtë askush nuk mund të na e mohojë e as të na e ndalojë.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

bekim fehmiu

FAHRI MUSLIU: Bekimi është një vlerë e madhe kombëtare, nuk i meriton paragjykimet dhe injorimin institucional!

Klasa_zbrazet_Banka-600x347-1

Në SHF “Johan Hajnrih-Pestaloci” sot do të hapet libri i zisë

Samanta gjeci

Mediat italiane jehonë vajzës shqiptare: Të gjitha lëndët me nota 10 për dy vite radhazi

Hitler

Shkatërroni Jugosllavinë sa më shpejt, çka shkruhet në Direktivën e Hitlerit të bleu Serbia

Screenshot_2023-12-01-08-59-16-459_com.facebook.katana-edit

Mbi gjysëm shekulli në Amerikë / Familja Rexhepi kthehet në Çegran për ti shkolluar fëmijët në vendlindje

reshat ameti

Piktori Reshat Ameti shpërblehet me çmim artistik në Doha të Katarit

Screenshot_2023-11-30-15-34-15-574_com.facebook.katana-edit

“Në shumicën e 8000 shtëpive që kishte Athina në vitin 1831, flitej shqip”, shprehet akademikja e guximshme greke

kisinger

Ndërroi jetë diplomati i njohur amerikan, Henry Kissinger

Ministria-Arsimit

MASH: Me pakon e re antikrizë mbështetje prej 16.3 milionë euro për nxënësit dhe studentët deri në fund të vitit shkollor

INFO

NA NDIQ