Saraji me u.d. kryetar komune, ja kush e zëvendëson Blerim Bexhetin

Picture of INA
INA

22/06/2024

Me 16 vota për, asnjë kundër ose të përmbajtur, Këshilli komunal i Sarajit të premten e zgjodhi Ilas Veselin për u.d. kryetar komune. Ai ishte kandidati i vetëm me propozim të komisionit të kandidatëve.

Pas zgjedhjes, Veseli premtoi se do të vazhdojë me punët dhe obligimet si dhe me projektet në vijim me qëllim të funksionimit të papenguar të Komunës dhe shërbimeve të qytetarëve. Por, deri kur Veseli do të jetë u.d. kryetar komune, deri në mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme apo deri te zgjedhjet e rregullta që duhet të mbahen vitin e ardhshëm?

Por çfarë thotë ligji aktual për Vetëqeverisje lokale. Sipas nenit 54 të Ligjit për Vetëqeverisje lokale, mandati i kryetarit të komunës mund të ndërpritet vetëm sipas disa pikave. Në atë nen parashihet edhe konflikt interesi i funksioneve, përkatësisht në rastin konkret me Bexhetin, Taravarin dhe Mucunskin.Në të njëjtin nen është paraparë që Këshilli në afat prej 15 ditëve nga ndërprerja e mandatit të kryetarit të komunës, me shumicë prej 2/3-ve të zgjedhë zëvendësin e tij.

Pasi që të zgjidhet zëvendësi, ai është i obliguar që gjithashtu në afat prej pesëmbëdhjetë ditëve të njoftojë Ministrinë për vetëqeverisje lokale për ndryshimet. Më pas, në të njëjtën periudhë kohore Ministria është e obliguar që ta njoftojë Qeverinë e cila më pas në afat prej një muaji duhet të shpall zgjedhje të jashtëzakonshme lokale për atë komunë. Pasi që Qeveria ta publikojë vendimin, Këshilli komunal ka për detyrë që të zgjedhë u.d. kryetar komune i cili do ta kryej këtë funksion deri në zgjedhje. Zgjedhje nuk do të shpallen nëse kanë mbetur jo më shumë se një muaj deri te mbajtja e zgjedhjeve të rregullta.

TË FUNDIT
29 minuta
Ndryshime edhe në Bordin e FIZhT-së! Asnjë shqiptar!
31 minuta
Sevim Hoxha, profesoreshë e gjuhës angleze, njëherit edhe këshilltare në Komunën e Çairit i bashkëngjitet Lëvizjes BESA
1 orë
Aleanca e Selës: Po luftohen disa kumarxhinj për t’i krijuar terren “kumarxhinjve të pushtetit”
1 orë
Nikolloski: Kërkojmë që paratë për hekurudhën drejt Bullgarisë të ridedikohen për hekurudhë të shpejtë në Korridorin 10
1 orë
Shkarkohet drejtori i Burgut të Shutkës!

ME TE LEXUARA

1 ditë
Tetovë, xhipi me targa zvicerane i'a mori jetën 67 vjeçarit me bicikletë dhe iku nga vendi i ngjarjes
4 orë
Sonte në Tetovë “Diaspora në objektivin e Ixhet Lutfiut”, filmi dokumentar që dëshmon për rolin shqiptarëve në Danimarkë
1 ditë
“Pyete babin tënd! S’mund të flisni për dinjitet kombëtar”/Përplasje e ashpër mes Zejdit dhe Shaqirit në Kuvend
1 ditë
Taravari: BDI kurrë më s’do t’i fitojë zgjedhjet
19 orë
9 vjet pa komandant Shqiponjën, e përkujtojnë familjarë e bashkëluftëtarë
1 ditë
Dauti: S’do lejojmë që për fatin e shqiptarëve të vendosin maqedonasit!
3 orë
Iseni: Do të punoj me përkushtim për sigurinë dhe mirëqenien e qytetarëve
1 ditë
Qeveria u kompletua, Kuvendi zgjodhi zëvendësministrat

LEXO MË SHUMË

IMG_1564-scaled

Ndryshime edhe në Bordin e FIZhT-së! Asnjë shqiptar!

sevim hoxha

Sevim Hoxha, profesoreshë e gjuhës angleze, njëherit edhe këshilltare në Komunën e Çairit i bashkëngjitet Lëvizjes BESA

ASH

Aleanca e Selës: Po luftohen disa kumarxhinj për t’i krijuar terren “kumarxhinjve të pushtetit”

452382115_1050157969799362_925654468935515164_n

Nikolloski: Kërkojmë që paratë për hekurudhën drejt Bullgarisë të ridedikohen për hekurudhë të shpejtë në Korridorin 10

burg

Shkarkohet drejtori i Burgut të Shutkës!

qeveria e maqedonise

Qeveria emëroi disa drejtorë

IMG_0040

Iseni: Do të punoj me përkushtim për sigurinë dhe mirëqenien e qytetarëve

Ixhet-Lutfiu-

Sonte në Tetovë “Diaspora në objektivin e Ixhet Lutfiut”, filmi dokumentar që dëshmon për rolin shqiptarëve në Danimarkë

IMG_0037

Sedat Sulejmani pranoi detyrë si Zv/ministër i Kulturës dhe Turizmit

INFO

NA NDIQ