Sarrazin: RMV-ja duhet të bëjë ndryshimet kushtetuese për të filluar negociatat me BE-në

INA
INA

4 Korrik, 2023

Bëhet fjalë për zgjidhje, tha i dërguari special i Gjermanisë për Ballkanin Perëndimor, Manuel Sarrazin për marrëdhëniet maqedono-bullgare. Në një intervistë për “BNR” në lidhje me rezolutën e miratuar nga Bundestagu, e cila pa mëdyshje konfirmoi identitetin, gjuhën dhe kulturën maqedonase, Sarrazin deklaroi se po hyjmë në fazën kyçe të ndryshimit të Kushtetutës së Maqedonisë.

“Të gjithë duam që bullgarët të përfshihen në ligjin bazë dhe ai të finalizohet. Por që kjo të ndodhë, parlamenti në Shkup duhet të ketë shumicën.

Në vizitat e tyre në Maqedoninë e Veriut në javët dhe muajt e fundit, deputetët gjermanë ndjenë se maqedonasit janë të shqetësuar për identitetin, gjuhën dhe kulturën e tyre. Dhe megjithëse askush në Bullgari nuk dëshiron t’u heqë asgjë maqedonasve, ishte e rëndësishme që Gjermania të jepte një shenjë dhe të siguronte Maqedoninë e Veriut se do të jetë në gjendje të ecë në rrugën e anëtarësimit në BE si maqedonas. Por në të njëjtën kohë, për të nisur negociatat për anëtarësim, ata duhet të mbështesin marrëveshjen e arritur një vit më parë, e cila përfshin ndryshime në Kushtetutë”, tha Sarrazin, i cili po qëndron për vizitë në Sofje.

Ai informoi se qeveria dhe opozita në Gjermani i mbështesin ndryshimet në Kushtetutën e Maqedonisë së Veriut.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

escobar eskobar gabriel

Eskobar: Maqedonia të kujdeset që ligjet të jenë në përputhje me standardet evropiane

Bullgari-Maqedoni-780x439-1

Regjistrimi i popullsisë në Shqipëri, “kacafytje” mes maqedonasve dhe bullgarëve!

Muhamed Zekiri

Shtyhet seanca gjyqësore për Muhamed Zekirin

mickoski jankullovska gordana

Takimi Mickoski-Jankullovska/ ASH: A do të thotë se kjo fotografi do të kthejë kriminelët në politikë?

baste bastore

Pagoi tiketën as 1 euro, fitoi afër 30 mijë euro nga bastet (FOTO)

fature-market

Në Turqi ushqimi më shtrenjtë për 74 %, Maqedoni 13 % dhe Shqipëri 8%

Lubco Georgievski

Georgievski godet Gruevskin, VMRO-në e quan Shumadia

mijallkov

Mijallkov, Jankulloska dhe Janakieski për disa vite do të jenë qytetarë të lirë

Muhamer Pajaziti

Ku po shkoni në Evropë, njerëzit po ju vdesin burgjeve çnjerëzore

INFO

NA NDIQ