Sateliti i NASA kap momentin mahnitës të shpërthimit diellor

INA
INA

5 Korrik, 2023

Një shpërthim i fuqishëm diellor ka ndodhur më 2 korrik, i cili është kapur nga Observatori Dinamik Diellor i NASA-s.

Observatori Dinamik Diellor i NASA-s kapi imazhin e shpërthimit në Diell, siç shihet në shkëlqimin intensiv në rajonin e sipërm djathtas të Diellit, i cili në thelb tregon një nëngrup të dritës ultravjollcë ekstreme dhe është me ngjyrë blu-jeshile.

Shpërthimet diellore janë në fakt vetëm shpërthime të fuqishme të energjisë. Flakët dhe ndezjet diellore mund të ndikojnë në komunikimet radio, rrjetet e energjisë, sinjalet e lundrimit dhe mund të rrezikojnë anijet kozmike dhe astronautët.

Ky blic që shihet në foto është kategorizuar si një shpërthim X1.0. X-class tregon shpërthimet më intensive, ndërsa numri jep më shumë informacion për fuqinë e tij.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

samsung

Detaje të telefonit të ri të Samsung

hena

Uji në Hënë krijohet nga një forcë misterioze që vjen nga Toka

Facebook-780x439-650x358

Facebook ndryshon logon

audi

“Audi” hap objektin dhjetëra milionësh për testimin e përplasjeve

google

Google akuzohet si fajtore në vdekjen e një burri amerikan

apple-iphone-15-pro-3

Sa kushtojnë pjesët e riparimit të iPhone 15?

apple

Apple sapo publikoi përditësimin e Ios 17, ja çfarë ka të re

PS playstation

Play Station 5 me ngjyra të ndryshme – sa do t’i kushtojë lojtarëve?

elon musk mark zuckenberg

Musk, Gates dhe Zuckerberg u takuan: “Nëse inteligjenca artificiale shkon keq, do të shkojë shumë keq”

INFO

NA NDIQ