Scholz i bën thirrje Kinës të mos i japë armë Rusisë

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

02/03/2023

Kancelari gjerman Olaf Scholz të enjten i kërkoi Kinës të mos dërgojë armë për të ndihmuar luftën e Rusisë në Ukrainë, teksa i bëri thirrje Pekinit të ushtrojë presion ndaj Moskës për të tërhequr forcat e saj.

Në një fjalim në parlamentin gjerman, prej ku foli për vitin e parë të pushtimit rus të Ukrianës, Scholz tha se ishte zhgënjyese që Pekini ishte përmbajtur nga dënimi i pushtimit rus, megjithëse ai përshëndeti përpjekjet e tij për të mos lejuar përshkallëzim bërthamor.

Mesazhi im për Pekinin është i qartë: përdorni ndikimin tuaj në Moskë për të nxitur tërheqjen e trupave ruse”, tha ai. “Dhe mos i dorëzoni asnjë armë Rusisë agresore”.

Vërejtjet e Scholz-it nënvizuan se si reagimi ndërkombëtar ndaj luftës në Ukrainë theksoi ndarjet globale, me Kinën dhe Indinë që përmbahen nga dënimi i pushtimit rus.

SHBA po shqyrton vendosjen e sanksioneve të reja ndaj Kinës

Shtetet e Bashkuara po shqyrtojnë për mundësinë e vendosjes së sanksioneve të reja ndaj Kinës nëse Pekini ofron mbështetje ushtarake për Rusinë për luftën e saj në Ukrainë, thanë burimet për agjencinë e lajmeve Reuters këtë javë.

Konsultimet, të cilat janë ende në një fazë paraprake, synojnë të mbledhin mbështetje nga një sërë vendesh, veçanërisht ato të grupit të G7, për të koordinuar mbështetjen për çdo kufizim të mundshëm.

Nga ana e saj, Kina ka nxjerrë një dokument prej 12 pikash që bën thirrje për një armëpushim gjithëpërfshirës që u prit me skepticizëm në Perëndim.

TË FUNDIT
4 orë
Ndërpritet sistemi i IT’së në të gjithë botën goditen bankat, mediat dhe linjat ajrore
8 orë
“72 orët vendimtare”, zgjerohet rrethi i njerëzve të afërt me Bidenin që kërkojnë tërheqjen e tij nga gara
8 orë
Blindohet rezidenca verore e Putinit! Ka një mbrojtje të re ajrore që askush nuk mund të depërtojë
9 orë
Trump merr zyrtarisht nominimin e Republikanëve: Mund t’i ndal të gjitha luftërat me një telefonatë
19 orë
Elon Musk do të mbështesë fushatën e Trumpit me mbi 41 milionë euro në muaj

ME TE LEXUARA

1 ditë
Ministri ukrainas i mbrojtjes: 500 mijë trupa ruse po rrethojnë vendin!
19 orë
Elon Musk do të mbështesë fushatën e Trumpit me mbi 41 milionë euro në muaj
9 orë
Trump merr zyrtarisht nominimin e Republikanëve: Mund t’i ndal të gjitha luftërat me një telefonatë
8 orë
Blindohet rezidenca verore e Putinit! Ka një mbrojtje të re ajrore që askush nuk mund të depërtojë
8 orë
“72 orët vendimtare”, zgjerohet rrethi i njerëzve të afërt me Bidenin që kërkojnë tërheqjen e tij nga gara
4 orë
Ndërpritet sistemi i IT’së në të gjithë botën goditen bankat, mediat dhe linjat ajrore
1 ditë
Biden rezulton pozitiv me COVID-19, rikthehet në Shtëpinë e Bardhë

LEXO MË SHUMË

otwarcie-txt-uslugami-w-hakera

Ndërpritet sistemi i IT’së në të gjithë botën goditen bankat, mediat dhe linjat ajrore

Biden

“72 orët vendimtare”, zgjerohet rrethi i njerëzve të afërt me Bidenin që kërkojnë tërheqjen e tij nga gara

rezidenca putin

Blindohet rezidenca verore e Putinit! Ka një mbrojtje të re ajrore që askush nuk mund të depërtojë

trump

Trump merr zyrtarisht nominimin e Republikanëve: Mund t’i ndal të gjitha luftërat me një telefonatë

Trump Musk

Elon Musk do të mbështesë fushatën e Trumpit me mbi 41 milionë euro në muaj

ukraine-ushtare-rusi-kiev

Ministri ukrainas i mbrojtjes: 500 mijë trupa ruse po rrethojnë vendin!

Trump Thomas Matthew Crooks tomas metju kroks

Pajisja misterioze: A po komunikonte atentatori i Donald Trump me dikë tjetër?

Biden

Biden rezulton pozitiv me COVID-19, rikthehet në Shtëpinë e Bardhë

merkel

Drejtoi për 16 vjet Gjermaninë/ DW: Angela Merkel, figurë simbol për Evropën. Çfarë dihet sot në 70-vjetorin e saj

INFO

NA NDIQ