Scholz: Ne duhet të shmangim një luftë midis NATO-s dhe Rusisë

ina-online
ina-online

11 Gusht, 2023

Kancelari gjerman Olaf Scholz premtoi mbështetje të vazhdueshme ushtarake për Ukrainën, por vuri në dukje se qeveria e tij do të veprojë “me përgjegjësi” për të shmangur një konfrontim midis NATO-s dhe Rusisë .

“Ne gjithmonë i kushtojmë vëmendje që vendimet që marrim nuk do ta përshkallëzojnë këtë në një luftë midis Rusisë dhe NATO-s. Ukraina sulmohet nga Rusia, Ukraina po mbrohet dhe do të mbështetet nga ne,” tha ai.

Politikani socialdemokrat i bëri këto komente gjatë një takimi të dialogut me qytetarët në qytetin lindor të Erfurtit, ku ai iu drejtua pyetjeve të pjesëmarrësve.

Scholz fajësoi presidentin rus Vladimir Putin për fillimin e konfliktit dhe e akuzoi atë për ndjekjen e ambicieve imperialiste ndërsa ai iu përgjigj një pyetjeje në lidhje me luftën në Ukrainë.

Ai paralajmëroi se përpjekja e Putinit për të ndryshuar kufijtë me forcë mund të shkaktojë luftëra shtesë.

“Nëse dikush shikon në një atlas, harta të vjetra që kthehen në 50, 100, 200 ose 300 vjet … ai sheh se shumë vende mund të gjejnë arsye për të kërkuar territor nga fqinjët e tyre,” tha Scholz. “Dhe nëse të gjitha vendet bëjnë të njëjtën gjë, atëherë kjo mund të ndezë një zjarr, të cilin ne mund të mos jemi në gjendje ta ndalim më. Dhe kjo është gjëja e rrezikshme në lidhje me luftën agresioni rus.”

“Ne mund të mos pajtohemi për shumë gjëra, por për një kohë të gjatë kemi pasur një konsensus që kufijtë nuk duhet të lëvizen me forcë. Dhe ai (Putini) e ka sfiduar këtë,” tha ai.

Scholz përsëriti mbështetjen e Gjermanisë për Ukrainën dhe tha se qeveria e tij do të vazhdojë të ndjekë një politikë të jashtme të përgjegjshme.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

sulmi turqi

Turqia arreston 145 persona të dyshuar për lidhje me kurdët rreth sulmit në Ankara

ukraina-rusi-kiev-ushtar

Ukraina thotë se ka rrëzuar 29 dronë të lëshuar nga Rusia – në sulmet gjatë natës që zgjatën më shumë se tri orë

termet

Tërmet i fuqishëm në Napoli të Italisë, banorët e kalojnë natën në rrugë

Ursula von der Leyen

Parlamenti Evropian diskuton sot për sulmin terrorist ndaj Policisë së Kosovës, pritet miratimi i një rezolute

Pavel Prigozin

Kush është Pavel, i biri i Yevgeny Prigozhin, që “po lëviz gurët” për t’u bërë kreu i ri i Wagner

avion-aeroplan-ushtarak

Hakmerret Turqia, bombardon ashpër bazat e kurdëve

wagner

Putini emëroi Andrey Troshev si drejtuesin e tyre, shpërthejnë luftëtarët e “Wagner”: Tradhtar!

robert fico

Partia majtiste e ish-kryeministrit pro-rus i fiton zgjedhjet në Sllovaki

sulmi turqi

VIDEO/ Del nga makina dhe vrapon, momenti kur terroristi hedh veten në erë pranë Parlamentit në Ankara

INFO

NA NDIQ