Scholz: Ne duhet të shmangim një luftë midis NATO-s dhe Rusisë

Picture of ina-online
ina-online

11/08/2023

Kancelari gjerman Olaf Scholz premtoi mbështetje të vazhdueshme ushtarake për Ukrainën, por vuri në dukje se qeveria e tij do të veprojë “me përgjegjësi” për të shmangur një konfrontim midis NATO-s dhe Rusisë .

“Ne gjithmonë i kushtojmë vëmendje që vendimet që marrim nuk do ta përshkallëzojnë këtë në një luftë midis Rusisë dhe NATO-s. Ukraina sulmohet nga Rusia, Ukraina po mbrohet dhe do të mbështetet nga ne,” tha ai.

Politikani socialdemokrat i bëri këto komente gjatë një takimi të dialogut me qytetarët në qytetin lindor të Erfurtit, ku ai iu drejtua pyetjeve të pjesëmarrësve.

Scholz fajësoi presidentin rus Vladimir Putin për fillimin e konfliktit dhe e akuzoi atë për ndjekjen e ambicieve imperialiste ndërsa ai iu përgjigj një pyetjeje në lidhje me luftën në Ukrainë.

Ai paralajmëroi se përpjekja e Putinit për të ndryshuar kufijtë me forcë mund të shkaktojë luftëra shtesë.

“Nëse dikush shikon në një atlas, harta të vjetra që kthehen në 50, 100, 200 ose 300 vjet … ai sheh se shumë vende mund të gjejnë arsye për të kërkuar territor nga fqinjët e tyre,” tha Scholz. “Dhe nëse të gjitha vendet bëjnë të njëjtën gjë, atëherë kjo mund të ndezë një zjarr, të cilin ne mund të mos jemi në gjendje ta ndalim më. Dhe kjo është gjëja e rrezikshme në lidhje me luftën agresioni rus.”

“Ne mund të mos pajtohemi për shumë gjëra, por për një kohë të gjatë kemi pasur një konsensus që kufijtë nuk duhet të lëvizen me forcë. Dhe ai (Putini) e ka sfiduar këtë,” tha ai.

Scholz përsëriti mbështetjen e Gjermanisë për Ukrainën dhe tha se qeveria e tij do të vazhdojë të ndjekë një politikë të jashtme të përgjegjshme.

TË FUNDIT
13 orë
Dëshmitari: Paralajmërova sigurinë e Trump për qitësin mbi çati: Po mendoja se pse nuk ndërhynë?
13 orë
Çfarë Trump i tha sigurimit pak sekonda pasi u qëllua
16 orë
“Unë e urrej Donald Trump”/ Kush është 20-vjeçari që qëlloi me armë ish-Presidentin e SHBA-ve, video-mesazhi që ndau pak kohë më parë
19 orë
Del video kur snajperisti vret sulmuesin e Trump në tubimin në Pensilvani (VIDEO)
19 orë
Biden flet për sulmin me armë ndaj Trump

ME TE LEXUARA

1 ditë
Krisma armësh në tubimin e Trump, largohet i gjakosur nga skena (VIDEO)
1 ditë
Incidenti në Pensilvani ku u plagos ish-Presidenti Trump, dyshohet për një të vdekur
1 ditë
Shërbimi Sekret Amerikan: Trump është i sigurt. Nisin hetimet
19 orë
FBI identifikon sulmuesin, kush është autori 20 vjeçar që qëlloi me armë Donald Trump!
19 orë
Biden flet për sulmin me armë ndaj Trump
19 orë
Del video kur snajperisti vret sulmuesin e Trump në tubimin në Pensilvani (VIDEO)
16 orë
“Unë e urrej Donald Trump”/ Kush është 20-vjeçari që qëlloi me armë ish-Presidentin e SHBA-ve, video-mesazhi që ndau pak kohë më parë
13 orë
Çfarë Trump i tha sigurimit pak sekonda pasi u qëllua

LEXO MË SHUMË

IMG_4355

Dëshmitari: Paralajmërova sigurinë e Trump për qitësin mbi çati: Po mendoja se pse nuk ndërhynë?

trump sulm

Çfarë Trump i tha sigurimit pak sekonda pasi u qëllua

IMG_4340

“Unë e urrej Donald Trump”/ Kush është 20-vjeçari që qëlloi me armë ish-Presidentin e SHBA-ve, video-mesazhi që ndau pak kohë më parë

Snajper trump

Del video kur snajperisti vret sulmuesin e Trump në tubimin në Pensilvani (VIDEO)

biden trump

Biden flet për sulmin me armë ndaj Trump

trump sulm

FBI identifikon sulmuesin, kush është autori 20 vjeçar që qëlloi me armë Donald Trump!

trump-6-1

Shërbimi Sekret Amerikan: Trump është i sigurt. Nisin hetimet

trump sulm

Incidenti në Pensilvani ku u plagos ish-Presidenti Trump, dyshohet për një të vdekur

trump sulm

Krisma armësh në tubimin e Trump, largohet i gjakosur nga skena (VIDEO)

INFO

NA NDIQ