Scholz paralajmëron Kinën: Do të ketë pasoja nëse furnizoni me armë Rusinë

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

06/03/2023

Do të ketë “pasoja” nëse Kina i dërgon armë Rusisë për t’i përdorur në luftën kundër Ukrainës, paralajmëruar kancelari gjerman Olaf Scholz në një intervistë për CNN.

Zyrtarët amerikanë kanë paralajmëruar kohët e fundit se Kina mund të dërgojë armë dhe municione në Moskë. I pyetur nga CNN nëse do të vendoseshin sanksione ndaj Kinës nëse do të ndihmonte Rusinë, Scholz u përgjigj:

“Unë mendoj se do të kishte pasoja, por tani jemi në një fazë ku po e bëjmë të qartë se kjo nuk duhet të ndodhë, dhe unë jam relativisht optimist se do të jemi të suksesshëm me kërkesën tonë në këtë rast, por do të duhet ta shikojmë dhe duhet të jemi shumë, shumë të kujdesshëm”.

Kancelari gjerman nuk dha detaje mbi natyrën e pasojave. Gjermania ka ekonominë më të madhe në Europë dhe Kina ka qenë partneri i saj i vetëm më i madh tregtar në vitet e fundit

Uashingtoni dhe aleatët e tij kanë thënë javët e fundit se Kina po shqyrton ofrimin e armëve për Rusinë, gjë që Pekini e ka mohuar. Ndihmësit e presidentit Joe Biden nuk kanë ofruar publikisht prova.

Javën e kaluar, një zyrtar i lartë i BE-së tha se do të ishte një “vijë e kuqe” nëse Kina furnizon me armë Rusinë.

TË FUNDIT
37 minuta
“Unë e urrej Donald Trump”/ Kush është 20-vjeçari që qëlloi me armë ish-Presidentin e SHBA-ve, video-mesazhi që ndau pak kohë më parë
3 orë
Del video kur snajperisti vret sulmuesin e Trump në tubimin në Pensilvani (VIDEO)
3 orë
Biden flet për sulmin me armë ndaj Trump
3 orë
FBI identifikon sulmuesin, kush është autori 20 vjeçar që qëlloi me armë Donald Trump!
11 orë
Shërbimi Sekret Amerikan: Trump është i sigurt. Nisin hetimet

ME TE LEXUARA

3 orë
FBI identifikon sulmuesin, kush është autori 20 vjeçar që qëlloi me armë Donald Trump!
3 orë
Biden flet për sulmin me armë ndaj Trump
3 orë
Del video kur snajperisti vret sulmuesin e Trump në tubimin në Pensilvani (VIDEO)
37 minuta
“Unë e urrej Donald Trump”/ Kush është 20-vjeçari që qëlloi me armë ish-Presidentin e SHBA-ve, video-mesazhi që ndau pak kohë më parë
1 ditë
Samiti i NATO-s, shqetësimi për shëndetin e Biden hedh hije mbi samit
21 orë
Facebooku e Instagrami ia heqin kufizimet Donald Trumpit
11 orë
Krisma armësh në tubimin e Trump, largohet i gjakosur nga skena (VIDEO)
11 orë
Incidenti në Pensilvani ku u plagos ish-Presidenti Trump, dyshohet për një të vdekur
11 orë
Shërbimi Sekret Amerikan: Trump është i sigurt. Nisin hetimet

LEXO MË SHUMË

IMG_4340

“Unë e urrej Donald Trump”/ Kush është 20-vjeçari që qëlloi me armë ish-Presidentin e SHBA-ve, video-mesazhi që ndau pak kohë më parë

Snajper trump

Del video kur snajperisti vret sulmuesin e Trump në tubimin në Pensilvani (VIDEO)

biden trump

Biden flet për sulmin me armë ndaj Trump

trump sulm

FBI identifikon sulmuesin, kush është autori 20 vjeçar që qëlloi me armë Donald Trump!

trump-6-1

Shërbimi Sekret Amerikan: Trump është i sigurt. Nisin hetimet

trump sulm

Incidenti në Pensilvani ku u plagos ish-Presidenti Trump, dyshohet për një të vdekur

trump sulm

Krisma armësh në tubimin e Trump, largohet i gjakosur nga skena (VIDEO)

auto_donald-trump-oval-office1550229304

Facebooku e Instagrami ia heqin kufizimet Donald Trumpit

Biden

Samiti i NATO-s, shqetësimi për shëndetin e Biden hedh hije mbi samit

INFO

NA NDIQ