Scholz thotë se i mirëpret shtetet e Ballkanit Perëndimor në BE sa më shpejt

Iliria News Agency
Iliria News Agency

07/03/2023

Gjermania dëshiron të mirëpresë vendet e Ballkanit Perëndimor në Bashkimin Evropian sa më shpejt që të jetë e mundur, tha të martën kancelari Olaf Scholz.

Shqipëria po bën përparim të mirë drejt anëtarësimit në bllok, tha Scholz në një konferencë për media me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama.

“Marrëdhëniet dypalëshe midis Gjermanisë dhe Shqipërisë janë të shkëlqyera”, u tha kancelari gjerman gazetarëve, duke shtuar se qeveria e tij do të mbetet një “partner i besueshëm” në përpjekjen e Tiranës për t’u bashkuar me BE-në.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

stevo-pendarovskiii-780x470-1

Pendarovski shpalli kandidaturën për mandatin e dytë për president

merko ramiz

Akuzë për Merkon i cili bleu “Audi” luksoze 67.000 euro derisa Komuna e Strugës e kishte llogarinë e bllokuar

gazi-baba

Komuna e Gazi Babës në Shkup ende nuk po zbaton gjuhën shqipe

SHBA-Amerika-Kosova

Pas sulmit në Banjskë, ShBA-ja ishte shqetësuar se Serbia po përgatitej për pushtim ushtarak të Kosovës

Ursula von der Leyen

Parlamenti Evropian bën thirrje për heqjen e menjëhershme të masave ndaj Kosovës

euro

Nga sot rritje e re e rrogave të funksionarëve në Maqedoni, rrogat deri 2700 euro në muaj

Blinken

Blinken përmend vajzat shqiptare që kanë “pushtuar” Amerikën dhe restorantin e traditës shqiptare në Nju Jork

pasaport

MPB: Nga sot caktimi i termineve për dokumentet personale mund të caktohen në mënyrë elektronike

tabela-open-balkan-ballkani-hapur

Tregu i vetëm i punës në Maqedoni të Veriut, Shqipëri dhe Serbi

INFO

NA NDIQ