Së shpejti do të mësohet nëse Dimovski do të “shpëtojë” nga skandali me shtetësinë Onishçenkos

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

06/01/2023

Pas festave do të vendoset nëse ish drejtori i ASK-së, Viktor Dimovski shkon ose jo ambasador në Francë. Qeveria do të duhet të vendos për fatin e tij, duke pasur parasysh dy situatat: kalimin e filtrave për përfaqësues diplomatik dhe skandalin me shtetësinë e spiunit rus deri sa Dimovski ishte në krye të sigurisë kombëtare. Për këtë të fundit, ndonëse nisi procesi i llogaridhënies në kuadër të Komisionit parlamentar për mbikëqyrjen e punës së ASK-së dhe Agjencisë së Zbulimit, Dimovski dha dorëheqjen vetëm pas seancës së parë.

Në vendin e tij u emërua Zarko Milloshevski, njeriut të cilit i qëndron nënshkrimi në dokumentin që vlerëson nivelin e kërcënimit të sigurisë nga ana e Oleksander Onishçenko. Në atë dokument, i cili u publikua në media dhe rrjete sociale, vlerësohet se Onishçenko nuk përbën element i cili cenon sigurinë dhe për të nuk ekzistojnë pengesa të këtij karakteri.

Skandali çoi në suspendim dy të punësuar në ASK për fatin e të cilëve nuk dihet më. Opozita akuzoi se Milloshevski ka krijuar komision të ri disiplinor për vërtetimin e përgjegjësisë, sipas tyre me njerëz të afërt me qëllim mbylljen e aferës pa pasoja juridike.

Zarko Milloshevski e gjeti ASK-në me mijëra kërkesa të pa proceduara për shtetësi edhe pse sipas ligjit brenda 6 muajve përgjigja duhet t’i jepet palës që kërkon statusin shtetas. Jo zyrtarisht mësohet se kreu i ASK-së do të bën një revizion për të gjitha kërkesat pas çka do të detektohen arsyet e mos procedimit. Nuk dihet nëse zvarritja e kërkesave në mënyrë jo ligjore do ta obligon Milloshevskin t’i nënshkruaj ekspres kërkesat që kanë bazë, apo palët do të njoftohen për rifillimin e procedurave. Në pozitën e drejtorit të ASK-së Milloshevski erdhi nga pozita e ndihmës-drejtorit në Sektorin për verifikime sigurie dhe NATO regjistrit. /Alsat.mk

TË FUNDIT
1 min
VLEN: BDI si LEVICA, së bashku nuk përkrahën zgjedhjen e Afrim Gashit për kryetar të Kuvendit
26 minuta
Ahmeti nesër para mediave, çfarë do përcjell kreu i BDI-së?
1 orë
Konjufca uron Gashin: Do të jetë shumë kënaqësi të punojmë së bashku
2 orë
Sulmohet kryetari i komunës së Shuto Orizares
2 orë
Qoku: Në Parlament do jetë i përfaqësuar programi i Vetëvendosjes

ME TE LEXUARA

1 ditë
Banorët e Kumanovës ende pa ujë të pijshëm, presin rezultatet e analizave
11 orë
Mot me diell, pasdite me kushte për shi të rrëmbyeshëm
1 min
VLEN: BDI si LEVICA, së bashku nuk përkrahën zgjedhjen e Afrim Gashit për kryetar të Kuvendit
1 ditë
KSHZ ende në seancë pas ankesës së Frontit Evropian
8 orë
A do ta votojë Ali Ahmeti propozimin që Afrim Gashi të bëhet kryetar i Kuvendit? Ky është reagimi i kryetarit të BDI-së
2 ditë
Ka ndërruar jetë njëri nga të plagosurit në Rrugën e Plastikave
23 orë
Bilall Kasami heq dorë nga mandati i deputetit
5 orë
Mexhiti: Klasa e vjetër politike po zëvendësohet nga gjenerata e re

LEXO MË SHUMË

IMG_2507

VLEN: BDI si LEVICA, së bashku nuk përkrahën zgjedhjen e Afrim Gashit për kryetar të Kuvendit

Fronti evropian ali ahmeti

Ahmeti nesër para mediave, çfarë do përcjell kreu i BDI-së?

konjufca

Konjufca uron Gashin: Do të jetë shumë kënaqësi të punojmë së bashku

Kurto dudush

Sulmohet kryetari i komunës së Shuto Orizares

bekim qoku kuvend

Qoku: Në Parlament do jetë i përfaqësuar programi i Vetëvendosjes

vlen kuvend qoku kasami gashi taravari mexhiti

Zgjedhja e Gashit për kryeparlamentar, Taravari përcjell një porosi

Afrim Gashi

Kush është Afrim Gashi-kryeparlamentari i ri i Maqedonisë së Veriut

Afrim Gashi

Afrim Gashi u zgjodh kryetar i Kuvendit të Maqedonisë së Veriut

bdi kuvend

Deputetët e “Frontit Evropian” braktisën Kuvendin pas verifikimit të mandateve

INFO

NA NDIQ