Seanca e parë e Komisionit Hetimor për rastin në Onkologji

INA
INA

05/10/2023

Në Kuvendin e RMV-së do të mbahet seanca e parë e Komisionit Hetimor për spitalin Onkologjisë.

Komisioni do të përgjegjës për perceptimin e ngjarjeve në kronologjikë dhe rrethanat në Institucionit i Shëndetit Publik (ISHP), Klinika Universitare për Radioterapi dhe Onkologji, pra nëpërmjet këtij seance do të zbulohet nëse me atë skandal janë shkelur të drejtat e njeriut të pacientëve të cilët janë trajtuar aty, përgjegjësia politike, si dhe dhënia e rekomandimeve që do të ketë për fillimin e procedurës për përcaktimin e përgjegjësisë së bartësve të funksioneve publike dhe parandalimin e abuzimeve të mëtejshme.

Deputetja nga VMRO-DPMNE, Rashela Mzrahi, e cila kryeson me Komisionin Hetimor dje tha se, do të përdor të gjithë njohurit e saj, dhe do të shpërndaj me kolegët e tjerë nga komisioni si dhe gazetarët, në mënyrë që e vërteta të dalin në dritë. Nëse Komisioni Hetimor vendos, tha Mizrahi, do të thirren për bisedë të gjitha institucionet dhe zyrtarët përkatës.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_6886

Aksident në rrugën Tetovë-Shkup, ndërroi jetë vajza e ish-ministrit shqiptar

Spitali_tetove-780x470-2

Ndalohet një punonjëse në Spitalin e Tetovës, ka inçizuar pacientë në mënyrë të paautorizuar

fatmir-besimi2

Besimi: Përmbushja e marrëveshjes për kryeministër shqiptar është investim në një të ardhme të përbashkët

Fatmir Besimi

A do të bëhet edhe kryeministër, ja çka thotë Besimi?

komisioni-antikorrupsion

Është përzgjedhur përbërja e Komisionit Antikorrupsion, pritet votimi në Kuvend

vangjel

Aksidenti i rëndë në Tetovë, humb jetën vajza e ish-deputetit

Bilall Kasami

Patundshmëri në emër të prindërve dhe ar në emër të bashkëshortes – kjo është pasuria e Bilall Kasamit

Blinken

Sekretari amerikan Blinken pasdite vjen në Shkup

Biljana-Ivanovska-780x439-1

Ivanovska: Më shqetëson fakti që shumë persona eksponentë politikë duan të jenë anëtarë të Komisionit për Antikorrupsion

INFO

NA NDIQ