Seanca në katër komisionet kuvendare të Maqedonisë

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

09/02/2022

Në Kuvendin e Maqedonisë sot duhet të mbahen seancat e komisioneve për politikë të jashtme, për sistem politik dhe marrëdhënie mes bashkësive, për financa dhe buxhet dhe për kulturë.

Propozim-ligji për ratifikimin e Marrëveshjes për bashkëpunim në turizëm mes qeverive të të Maqedonisë së Veriut dhe Kosovës është pika e vetme në Komisionin për Politikë të Jashtme.

Në Komisionin për Sistem Politik është Propozim-ligji për Akademinë e gjyqtarëve dhe prokurorëve publik në lexim të parë.

Komisioni për Financa dhe Buxhet do të mbajë tre seanca. Para anëtarëve të këtij komisioni do të jetë Planin financiar i Agjencisë për Mbikëqyrjen e sigurimit për vitin 2022, Propozim-ligji për ndryshime dhe plotësime të Ligjit për lojëra të fatit në lexim të parë, Propozim-ligji për ndryshimin e Ligjit për tatim të shtuar në procedurë të shkartuar në lexim të dytë dh, Propozim-ligjin për heqjen e interesit dhe reprogramimin e borxheve dhe shpenzimeve të ndërmarrjeve publike me procedurë të përshpejtuar në lexim të dytë.

Anëtarët e Komisionit për Kulturë do të diskutojnë për aktivitetet për përgatitjen e Propozim-programit për shënimin e jubileve të ngjarjeve të rëndësishme dhe figurave publike për vitin 2022.

TË FUNDIT
12 orë
VMRO dhe VLEN vazhdojnë në ndarjen e "kulaçit" qeveritar, në tryezë edhe dogana, MEPSO dhe Ndërmarrja e Rrugëve
12 orë
Krijohet makina e parë në Maqedoni – Studentët do të garojnë në garë botërore (VIDEO)
12 orë
Nano Ruzhin: Mandatari pa vizion të qartë
12 orë
Maqedonia e Veriut në hall për gjykatës, qytetarët me vite kërkojnë epilog për lëndët tyre
12 orë
Fronti Evropian parashtron ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë

ME TE LEXUARA

12 orë
Nano Ruzhin: Mandatari pa vizion të qartë
23 orë
Maqedoni, mbi 12 mijë qytetarë këtë fundjavë për pushime në Greqi
13 orë
“Lionel Messi ka prejardhje arbëreshe”, historiani befason me deklaratat e tij (VIDEO)
12 orë
Krijohet makina e parë në Maqedoni – Studentët do të garojnë në garë botërore (VIDEO)
22 orë
Vuçiq i dëshpëruar se pse Maqedonia votoi për Rezolutën për gjenocidin serb në Srebrenicë
13 orë
Grenelli i kishte propozuar Trumpit që ta vizitojë Thaçin në Hagë, e zbulon media ndërkombëtare
12 orë
VMRO dhe VLEN vazhdojnë në ndarjen e "kulaçit" qeveritar, në tryezë edhe dogana, MEPSO dhe Ndërmarrja e Rrugëve
22 orë
Shtetasit e Maqedonisë së Veriut më të deportuarit nga Gjermania
13 orë
Politikani britanik: Aleatët të konsultohen për të avancuar statusin e Kosovës në NATO

LEXO MË SHUMË

vmro vlen negociata

VMRO dhe VLEN vazhdojnë në ndarjen e “kulaçit” qeveritar, në tryezë edhe dogana, MEPSO dhe Ndërmarrja e Rrugëve

makine elektrike studentet

Krijohet makina e parë në Maqedoni – Studentët do të garojnë në garë botërore (VIDEO)

nano ruzin

Nano Ruzhin: Mandatari pa vizion të qartë

Drejtesi gjyqi prokurori

Maqedonia e Veriut në hall për gjykatës, qytetarët me vite kërkojnë epilog për lëndët tyre

fronti evropian

Fronti Evropian parashtron ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë

digital sherbime digjitale

Ekspertët, digjitalizimi në Maqedoni është i domosdoshëm jo vetëm për anëtarësim në BE, por edhe për zhvillimin ekonomik

nena nga sllupcani

Ditën kur mbushi 17 vite granata ia mori jetën Jonuz Zymberit (VIDEO)

ismail jahoski jaoski ali ahmeti

Kompania e deputetit të BDI-së me 35 milionë euro nga tenderët e fituar nga shteti (FOTO)

tito josip broz

Festohet ditëlindja e “shokut Tito” në Maqedoni, prezantuan edhe shqiptarë!

INFO

NA NDIQ