Seancë konstituive e grupit të punës, temë kyçe reformat në legjislacionin zgjedhor

Iliria News Agency
Iliria News Agency

03/05/2023

Në Klubin e Deputetëve do të mbahet seanca konstituive e grupit të punës për reformat në legjislacionin zgjedhor. Ky grup pune do të duhet të zbatojë rekomandimet e OSBE/ODIHR dhe të propozojë një Kod të ri Zgjedhor. Dy partitë më të mëdha parlamentare, LSDM dhe OBRM-PDUKM, përsëritën mbështetjen e tyre për model me një njësi zgjedhore. Megjithatë, OBRM-PDUKM nuk do të marrë pjesë në grupin e punës. Opozita tha se koalicioni qeverisës duhet së pari të ketë qëndrim të përbashkët, pasi LSDM, BDI dhe Aleanca për Shqiptarët kishin pikëpamje të kundërta mbi çështjen një njësie zgjedhore.

“OBRM-PDUKM pranon model zgjedhor me një njësi zgjedhore, sepse kjo do të sjellë barazi të votës në çdo komunë dhe në të gjithë territorin e Maqedonisë dhe i bëj thirrje qeverisë që të dalë me një zgjidhje të tillë. Nëse qeveria del me zgjidhje për një njësi zgjedhore, ne do të përfshihemi dhe do të japim kontributin tonë”, deklaroi Antonio Milloshoski – deputet i OBRM-PDUKM-së.

Ministria e Drejtësisë paraprakisht ka theksuar se ftesa është e hapur, kështu që nëse ata shprehin dëshirë, presin që OBRM-PDUKM të marrë pjesë në takime. Megjithatë, LSDM përsëriti se për ndryshime në modelin zgjedhor duhet të ketë konsensus nga të gjitha partitë.

“Një njësi zgjedhore është në programin e LSDM-së. Ne jemi për një njësi zgjedhore, por natyrisht të gjitha ndryshimet duhet të miratohen me konsensus”, u shpreh Bogdanka Kuzeska, zëdhënëse e LSDM-së.

Por tek partnerët e koalicionit të LSDM-së në qeveri nuk ka paralajmërime për ndryshim të qëndrimeve. Dëshira e BDI-së është që të mbeten gjashtë njësitë zgjedhore dhe nëse ka pajtueshmëri për një njësi, atëherë BDI kërkon të vendoset prag zgjedhor prej pesë për qind. Ndërsa Aleanca paraprakisht kërkoi të jenë tetë njësi zgjedhore.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

sela-taravari

Taravari sfidon Selën: Dilni vetë, unë jam i gatshëm t’i nënshkruaj ato lista që do më sillni dhe do t’i vulosi që të merrni pjesë në zgjedhje!

abazoviq dritan

Abazoviq: Tash shqiptarët në Mal të Zi nuk e ngrisin më flamurin edhe pse kanë të drejtë

Afrim Gashi

Gashi tregon arsyet se pse u bashkua opozita shqiptare

IMG_9532

Sela nga Saraji: Nuk e përkrahim Arben Taravarin për president

Elmi Aziri

Aziri: ASH del e vetme në zgjedhje, kjo çështje do të diskutohet dhe në organet partiake!

auto_donald-trump-oval-office1550229304

Gjykata vendosi, Trump mund të mbetet në garë

Manastiri Banjskes zvecan

Rexhaj: Ja kush na kishte paralajmëruar më herët për sulmin në Banjskë

ushtria forcat e armatosura shqiperi

Shqipëria e 90-ta në botë për fuqinë ushtarake, vendi dytë në rajon

Talat Xhaferi

Xhaferi: Maqedonia e Veriut ndërton vlera evropiane të bashkëjetesës, multikulturalizmit dhe multietnicitetit

INFO

NA NDIQ