Secili fëmijë është i madh

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

09/01/2023

shkruan Skënder Karaçica

Gani Xhafolli:Zogjtë fluturojnë mbi lule,Tiranë,1984

Për letërsinë dhe shkrimtarët për fëmijë,Gëte thoshte se vetëm më e mira mund të jetë deri dikund e mirë për fushën e këtij krahu të krijimatrisë.
Poeti Gani Xhafolli dhe vargu i tij,ishte me tipare të veçanta,i gërshetuar me vargun me tone të melodisë,që shkon për shijen e lexuesve të vegjël.

Poeti Xhafolli e përthekoi tërë natyrën shqiptare,për fëmijët u sjellë nga një libër të gërshetuar me porosinë se,secili fëmijë është i madh,secili fëmijë ka mjaltë nën gjuhë dhe,në vargjet e pafund fjala poetike:s`ka fëmijë të vegjël…!

Libri me vjersha,,Zogjtë fluturojnë mbi lule, mori udhë nga Tirana dhe erdhi në Çikago në vitin 1984.Në Bibliotekën e qendrës kulturore kemi një seri të botimeve të letërsisë për fëmijë të botuara në Tiranë,ku përmes shtetit shqiptar erdhën kendej deti në Amerikën e largët.

Libri i poetit Gani Xhafolli(tashmë i ndjerë)e gjeta në sirtarët e qendrës kulturore në Çikago,ku pata një lexim të këndshëm të vargut të lirë dhe i veçantë në letërsinë për fëmijë në fund të shekullit të kaluar të këtij krahu të krijimtarisë në Kosovë.
Gani Xhafolli në letërsinë për fëmijë e bëri vargun e veçantë të poezisë në Kosovë,që i kalon kufinjtë tanë dhe shkon e bëhet pjesë e artit për fëmijë në truallin europian.

Gani Xhafolli asnjëherë nuk e mbajti ,,orën mësimore,,të një trajtshme,por krijimtaria e tij ishte larmishme kur e kur përthekonte me forcën e artit tërë florën dhe faunën me temën bosht:rrita e fëmijve shqiptarë nën qiellin e Kosovës tonë.
Libri me vjersha ,,Zogjtë fluturojnë mbi lule,,u botua në Bibliotekën Pioneri dhe të redaktuar nga poeti Odhise Grillo në Shtëpinë Botuese ,,Naim

Frashëri,Tiranë,1984.
Çikago,4 janar 2023

TË FUNDIT
43 minuta
Erdogani i jep "Çmimin e Mirësisë" Halil Kastratit
1 ditë
Tetova sivjet me 123 filloristë më pak – Në klasë të parë pritet të regjistrohen 838 nxënës
1 ditë
Maturantët në dilemë për të ardhmen e tyre
1 ditë
Në shkollën e Vizbegut po bëhet regjistrimi i klasave të para! Elezi: Në shtator mësimin do e fillojnë nga klasa e parë deri të pestën
1 ditë
Legjitimiteti dhe pushteti

ME TE LEXUARA

1 ditë
Legjitimiteti dhe pushteti
1 ditë
Në shkollën e Vizbegut po bëhet regjistrimi i klasave të para! Elezi: Në shtator mësimin do e fillojnë nga klasa e parë deri të pestën
1 ditë
Maturantët në dilemë për të ardhmen e tyre
1 ditë
Tetova sivjet me 123 filloristë më pak – Në klasë të parë pritet të regjistrohen 838 nxënës
43 minuta
Erdogani i jep "Çmimin e Mirësisë" Halil Kastratit

LEXO MË SHUMË

FB_IMG_1716400013442

Erdogani i jep “Çmimin e Mirësisë” Halil Kastratit

hkolla_klasa_derrasa_e_zeze_sindikata greve

Tetova sivjet me 123 filloristë më pak – Në klasë të parë pritet të regjistrohen 838 nxënës

matura-shteterore-provimi

Maturantët në dilemë për të ardhmen e tyre

Shkolla Vizbeg

Në shkollën e Vizbegut po bëhet regjistrimi i klasave të para! Elezi: Në shtator mësimin do e fillojnë nga klasa e parë deri të pestën

zeka-alternativa

Legjitimiteti dhe pushteti

IMG_2236

Në Tetovë po lind edhe një yll, Arianit Ramadani, i riu që shpejt u ngjit në skenën artistike

sunaj-raimi

Infeksioni politik i TV kanaleve shqiptare

URA

Në organizim të universiteteve publike shqiptare u mbajt edicioni XIV i manifestimit “Ura me tri harqe”

Shkolla Vizbeg

Shkolla e re fillore e Vizbegut, nis me punë këtë vit shkollor

INFO

NA NDIQ