Sejdiu për 20% në Kushtetutë: Jemi pjesë e një kombi që gjuha e tij nuk ka emër!

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

11/01/2023

Në një lidhje “Skype” për Faxneews ka qenë nënkryetari i Lëvizjes Besa Blerim Sejdiu, për të folur mbi takimin që dje kryeministri Edi Rama zhvilloi me kryetarët e partive politike shqiptare në Maqedoninë e Veriut.

Edhe pse Lëvizja Besa e bojkotoi këtë takim, Sejdiu tha se mospjesëmarrja nuk ka të bëjë me Tiranën zyrtare, me këtë të fundit që konfirmoi se raportet janë shumë të mira.

Sejdiu tha se shqiptarët e Maqedonisë së Veriut janë sot në gjendje të keqe teksa shtoi se janë pjestarë të një kombi që gjuha e tyre nuk emër.

“Kemi respekt për kryeministrin, mospjesëmarrja nuk ka të bëjë me Tiranën zyrtare se raportet janë shumë të mira. Në këtë takim nuk morën pjesë me Ahmetin pasi kemi tema të pazgjidhura në Shkup që shqiptarët presin ti zgjiidhin nga ne, nuk u bëmë kurrë bashkë që pastaj të ngremë dolli. Ky takim nuk është gjë tjetër vecse një dolli dhe temë ta caktuar nuk ka pasur paraprakisht. Në këtë takim nuk pati diskutime kushtetuese, që janë aktuale. Kreu i BDI u mor me levizjen “Besa” dhe kryetarin Kasami. Ne jemi zotuar që të kemi një barazi sipas marrëveshjes ku tema kryesore është gjuha shqipe dhe nuk është zgjidhur ende, që nga 2002 është një tematike dhe cështje shumë e ndjeshme dhe nuk është zgidhur dhe për këtë duhet të ketë fajë dikush. Ne jemi pjestarë të një kombi që gjuha e tij nuk ka emër. Kjo cështje duhet të diskutohet shumë seriozisht dhe jo të bëjmë takime pa tema dhe që nuk janë të dobishme. Shqiptarët e Maqedonisë janë më keq se kurrë. Shqiptarët e Maqedonisë jetojnë në kushtet e mizorisë”, tha Sejdiu. (INA)

 

 

 

TË FUNDIT
6 orë
Cana kundër, por Duka nuk heq dorë për organizimin e “Euro 2027” me Serbinë për moshat U21
6 orë
Arben Taravari: Ta mbështesim fuqishëm Muharrem Salihun për eurodeputet
8 orë
Kurti me kandidatët e PVD-së nga Lugina e Preshevës në Prishtinë: Të dielën votoni për ndryshimin!
8 orë
Mediat serbe propagandë shtrembëruese për pikat turistike shqiptare, duke i quajtur si serbe (FOTO)
8 orë
Geer: Qeveria e re ta vazhdojë rrugën europiane të vendit

ME TE LEXUARA

14 orë
Mickoski i përgjigjet Ahmetit: Mos bëjë si fëmijë i lazdruar
20 orë
Kurti merr pjesë në tubimin mbështetës për zgjedhjet në Preshevë
8 orë
Mediat serbe propagandë shtrembëruese për pikat turistike shqiptare, duke i quajtur si serbe (FOTO)
17 orë
Fronti Europian në opozitë? Shaqiri: 130 mijë votues do ta mbrojnë të drejtën e tyre në çdo mënyrë, në çdo formë! Presim dorëzimin e mandatit
13 orë
Uji në Kumanovë prej sot mund të pihet
20 orë
Kacarkas i mbaron mandati, pasardhësi i saj do të bëhet i ditur në fund të kësaj jave

LEXO MË SHUMË

IMG_2557

Cana kundër, por Duka nuk heq dorë për organizimin e “Euro 2027” me Serbinë për moshat U21

IMG_2555

Arben Taravari: Ta mbështesim fuqishëm Muharrem Salihun për eurodeputet

albin kurti prishtine

Kurti me kandidatët e PVD-së nga Lugina e Preshevës në Prishtinë: Të dielën votoni për ndryshimin!

shkodra

Mediat serbe propagandë shtrembëruese për pikat turistike shqiptare, duke i quajtur si serbe (FOTO)

dejvid daviv gir geer

Geer: Qeveria e re ta vazhdojë rrugën europiane të vendit

IMG_2550

Visar Ademi: Për fat të keq në 20 vitet e kaluara politikanët shqiptarë më tepër kanë shikuar llogaritë e tyre bankare se sa të drejtat tona

Ministria-e-Drejtesise_1-780x470-1

Ministria e Drejtësisë: Dënojmë gjuhën denigruese të VMRO-së ndaj institucioneve shtetërore

qeveria-750x430

Qeveria e re do të shtohet me ministri të reja

vmro

VMRO-DPMNE: Kacarska ka lënë një faqe të zezë në historinë e Gjykatën Kushtetuese

INFO

NA NDIQ