Sejdiu përgjigje negative Petrovskës për përmendoren në Karpallëk

Picture of ina-online
ina-online

10/08/2023

Kryetari i Komunës së Zhelinës, Blerim Sejdiu i është përgjigjur kërkesës së Ministrisë së Mbrojtjes për ndërtimin e përmendores për dhjetë pjesëtarët e ushtrisë maqedonase që humbën jetën në lokalitetin Karpallak në periudhën e fundit të konfliktit të vitit 2001.

Sejdiu ka theksuar për TV Sitel se komuna ka pranuar kërkesën e ministres së mbrojtjes, por sipas tij, ajo është dërguar në adresë të gabuar, pasi që për këtë duhet ti drejtohet kërkesa NP “Rrugët Shtetërore”. Ai theksoi se përmendorja kërkohet të ndërtohet në autostradë, por se këtë nuk e lejon as edhe ligji.

Ministrja e mbrojtjes, Petrovska dy ditë më parë theksoi se ushtarët e vrarë meritojnë një monument të denjë dhe se ajo do ti drejtoj kërkesë komunës së Zhelinës për leje për ndërtimin e monumentit që do të financohej nga Ministria e Mbrojtjes.(INA)

TË FUNDIT
28 minuta
Në seancën parlamentare u verifikuan mandatet për deputetët e rinj
52 minuta
Për 18 vite nëpërmjet përmbaruesve janë paguar gati dy miliardë euro
59 minuta
PP: Me marrëveshjet në “Zinxhir” janë kthyer gati 1.000.000 euro në buxhetin shtetëror
2 orë
Largohen 60 metra kub mbetje nga deponitë e egra në Shkup gjatë fundjavës
3 orë
Në Tetovë dhe Shkup ende po sanohen dëmet nga moti i ligë

ME TE LEXUARA

1 ditë
Arrestohet një shtetas i Sllovenisë në Shkup, dyshohet për vjedhje të rëndë
19 orë
Isufi la gjurmë në gazetarinë shqiptare
1 ditë
Mot me diell dhe shumë i nxehtë, pasdite në disa pjesë të luginave paraqitje e mundshme e shiut të rrëmbyeshëm, bubullimave dhe erës së fuqishme
3 orë
QMK: Shpëtohet një 16-vjeçare nga një humnerë në Strumicë
1 ditë
Durmishi nisi detyrën e ministrit në Ministrinë e Ekonomisë dhe Punës: Kalojmë në Veprim!
19 orë
Orhan Murtezani merr detyrën si ministër për Çështje Evropiane

LEXO MË SHUMË

Kuvendi parlamenti maqedoni

Në seancën parlamentare u verifikuan mandatet për deputetët e rinj

permbarues izvrsitel

Për 18 vite nëpërmjet përmbaruesve janë paguar gati dy miliardë euro

Prokuroria

PP: Me marrëveshjet në “Zinxhir” janë kthyer gati 1.000.000 euro në buxhetin shtetëror

mbeturina berllok pastrim

Largohen 60 metra kub mbetje nga deponitë e egra në Shkup gjatë fundjavës

vershime shkup

Në Tetovë dhe Shkup ende po sanohen dëmet nga moti i ligë

Hristijan Mickoski

Mickoski njofton investimin e ri në energjetikë: Sigurohet rrymë për 100 mijë amvisëri, 630 punësime të reja

Qendra për Menaxhimin e Krizave.112

QMK: Shpëtohet një 16-vjeçare nga një humnerë në Strumicë

gjykata

Tre të plagosur rëndë nga Maqedonia, vendim i çuditshëm i gjykatës austriake

arme statistik

Maqedonia e Veriut renditet e treta në Evropë sipas shkallës së vdekjeve nga armët e zjarrit

INFO

NA NDIQ