Sektori i ndërtimtarisë në krizë në Maqedoni, mungojnë 20 mijë punëtorë

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

01/03/2023

Kushtet për punë, pagat më të mira, kanë bërë që një numër i madh i punëtorëve të ndërtimtarisë të zgjedhin Evropën apo edhe vendet e rajonit, situatë kjo që ka bërë që Maqedonisë së Veriut t’i mungojnë nga 15.000 deri 20.000 punëtorë në sektorin e ndërtimtarisë.

Për ta bërë të keqen më të madhe, edhe shteti nuk është që përkujdeset për punëtorët në sektorin e ndërtimit, pasi projektet më të mëdha ua jep kompanive të huaja, ndërsa punëtorët i trajton si punëtor sezonal me paga të ulëta, thonë nga sektori i ndërtimtarisë.

Sipas tyre dalja nga kjo situatë duhet të kërkohet në një zgjidhje sistematike, e cila do të mundësojë trajnimin e stafit, rikualifikim të menjëhershëm të papunëve për të cilët nuk mund të sigurohet punë, si dhe të mundësojë importin e kuadrove profesionale dhe inxhinierike.

TË FUNDIT
19 minuta
Alternativa-Likovë me tre poste në Qeveri
1 orë
“Unë e urrej Donald Trump”/ Kush është 20-vjeçari që qëlloi me armë ish-Presidentin e SHBA-ve, video-mesazhi që ndau pak kohë më parë
3 orë
Pritjet kufitare, ja sa po pritet në Tabanoc dhe Bogorodicë
3 orë
Tre rezolutat e miratuara nga Mbledhja e përgjithshme e BDI-së me preambulë
4 orë
Del video kur snajperisti vret sulmuesin e Trump në tubimin në Pensilvani (VIDEO)

ME TE LEXUARA

22 orë
Një foshnje e braktisur në sheshin e Velesit, kalimtari i rastit e dërgoi në spital
12 orë
Krisma armësh në tubimin e Trump, largohet i gjakosur nga skena (VIDEO)
1 ditë
A mund të përdoret neni i 25-të i Kushtetutës amerikane për zëvendësimin e Presidentit Biden?
22 orë
Gjukanoviq merr informata nga Kosova se po përgatitet atentat ndaj tij
5 orë
Kurtishaj: Durrësi është boshatisur nga pushuesit e Kosovës për këtë arsye, ja çka pritet të ndodhë
1 ditë
Osmani: Administrata e Biden ka bërë çmos që unë të jem prezente në aktivitetet e Samitit të NATO’s

LEXO MË SHUMË

IMG_4342

Alternativa-Likovë me tre poste në Qeveri

IMG_4340

“Unë e urrej Donald Trump”/ Kush është 20-vjeçari që qëlloi me armë ish-Presidentin e SHBA-ve, video-mesazhi që ndau pak kohë më parë

IMG_4341

Pritjet kufitare, ja sa po pritet në Tabanoc dhe Bogorodicë

BDI Ali Ahmeti

Tre rezolutat e miratuara nga Mbledhja e përgjithshme e BDI-së me preambulë

Snajper trump

Del video kur snajperisti vret sulmuesin e Trump në tubimin në Pensilvani (VIDEO)

trump sulm

FBI identifikon sulmuesin, kush është autori 20 vjeçar që qëlloi me armë Donald Trump!

moti Vapa nxehti temperaturat

Mot me diell dhe temperatura deri në 42 gradë Celsius

durres plazh deti

Kurtishaj: Durrësi është boshatisur nga pushuesit e Kosovës për këtë arsye, ja çka pritet të ndodhë

trump sulm

Krisma armësh në tubimin e Trump, largohet i gjakosur nga skena (VIDEO)

INFO

NA NDIQ