Sela i bën thirrje Kovaçevskit dhe Bujar Osmanit të largohen nga ‘Ballkani i Hapur’

Iliria News Agency
Iliria News Agency

28/02/2022

Kreu i Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela, në një postim në rrjetin social Facebook, ka reaguar lidhur me luftë Ruso-Ukrainase, shkruan InfoShqip.

Në shkrimin e tij, Sela shprehet se Serbia ishte vendi i vetëm që nuk e mbështeti rezolutën e përpiluar nga Shqipëria dhe SHBA, për miratim nga Këshilli i Sigurisë së OKB-së, për të ndalur agresionin rus ndaj Ukrainës.

Ndër të tjera, Sela i bën thirrje kryeministrit Kovaçevski dhe Bujar Osmanit, të tërhiqen nga iniciativa ‘Ballkani i Hapur’ përderisa Sërbia nuk distancohet nga Putini.

Në vazhdim postimi i plotë i Ziadin Selës:

“Përveç Bjellorusisë, Serbia ishte vendi i vetëm evropian që nuk e mbështeti rezolutën e përpiluar nga Shqipëria dhe SHBA për miratim nga Këshilli i Sigurisë së OKB-së për të ndalur agresionin rus ndaj Ukrainës.

Në të njëjtën ditë, në një lëvizje të çoroditur, Kryeministri Kovaçevski dhe Ministri i Punëve të Jashtme Osmani pritën në Shkup Ministrin e Punëve të Jashtme serb, Selakoviç, për të diskutuar zbatimin e Ballkanit të Hapur.

Me një Serbi që bashkëpunon kaq hapur politikisht dhe ekonomikisht me agresorin rus, Ballkani i Hapur rrezikon të bëhet kali i Trojës i Putinit në Ballkanin Perëndimor.

Kjo nuk guxon të ndodhë! Andaj, i bëj thirrje qeverisë që menjëherë të tërhiqet nga iniciativa Ballkani i Hapur për sa kohë Serbia nuk distancohet nga Putini dhe vazhdon të minojë pavarësinë e Kosovës.” -përfundon Sela. /InfoShqip.com

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

vlen gashi kasami mexhiti taravari

VLEN sonte mban tubimin qëndror në Shkup, kanë një kërkesë për pjesëmarrësit

bilall kasami

Kasami: Një ndër pikat kryesore të qeverisë së ardhshme do të jetë procesi i decentralizimit

inbound6681746849427487932

Sistemi zgjedhor në RMV të plotësohet me lista të hapura dhe votim për kandidatin e preferuar

kovacevski -agron

Kovaçevski: Në njësinë zgjedhore 6 të gjithë kanë kandidatë nga e kaluara, vetë LSDM ka kandidat për të ardhmen me Agron Demirin

stojance-angellov-701x430

“Ahmeti brohoriti UÇK në qendër të Shkupit”, Angellov: Përdorni frenat e dorës, pas Mickoskit janë “branitellat” që ju fituan në vitin 2001

Ali Ahmeti fronti

Fronti Evropian i përgjigjet Mickoskit

vucic

A do të shpallet Serbia shtet gjenocidal? “Misioni” i Vuçiç në OKB

fatos-rushiti

Një manipulim i ligë i radhës me kategoritë e luftës së UÇK-së

bota-rrezik globi toka

Shënohet Dita e planetit Tokë

INFO

NA NDIQ