Sela nga Prishtina: Ali Ahmeti, fajtor për gjendjen e shqiptarëve në Maqedoninë e Veriut (Video)

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

02/02/2022

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët (ASH), Ziadin Sela, ka fajësuar kreun e Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI), Ali Ahmetin për, siç u shpreh, gjendjen e keqe në të cilën ndodhen shqiptarët e Maqedonisë së Veriut, shkruan gazeta LAJM.

I pyetur nga gazetarët në Prishtinë për zgjedhjen e kryeministrit të ri Dimitar Kovaçevski, në krye të qeverisë së Shkupit, Sela tha se qasja e kryeministrave maqedonas ndaj shqiptarëve varet nga qasja e Ali Ahmetit, si partner i koalicionit qeveritar.

“Ai sapo është zgjedhur si kryeministër, mos keni asnjë dilemë: Qasja e kryeministrave kushdo qoftë ai është në varësi të qasjes së z. Ahmeti. Kur qasja e tij është e keqe shqiptarët i kanë punët keq. Me keqardhje them se qasja e Ahmetit ka qenë e keqe dhe për këtë shqiptarët kanë vuajt pasojat shumë”, ka thënë ai.

TË FUNDIT
7 minuta
Gashi: Me VMRO-në kemi biseduar për t’i përfunduar projektet shqiptare që janë nisur me vite
56 minuta
U përpoqën, por nuk arritën – S’ka takim Siljanovska-Radev në Vatikan
3 orë
Stadiumi i Tetovës përplas Qeverinë me Komunën
3 orë
Spaskovski: Sjellja e partnerit të koalicionit, BDI-së, ka ndikuar në rezultatin e keq zgjedhor të LSDM-së
3 orë
Asambleja e Përgjithshme e OKB kaloi rezolutën që njeh gjenocidin e Serbisë në Srebrenicën e Bosnjës

ME TE LEXUARA

1 ditë
Mexhiti do të jetë zvkryeministër i parë dhe do ketë edhe Ministrinë e Ekologjisë
22 orë
Sela: Nuk ka përfunduar rivotimi por nuk mbaruar cirku që u përgatit
5 orë
Gjatë fundjavës mot me shi të rrëmbyeshëm
1 ditë
Dogana e Maqedonisë sekuestron 1.7 tonë medikamente të dëmshme për shëndetin e qytetarëve
11 orë
GJYQI NDAJ TRUMPIT: Tani topi është në fushën e ish-presidentit

LEXO MË SHUMË

Afrim Gashi

Gashi: Me VMRO-në kemi biseduar për t’i përfunduar projektet shqiptare që janë nisur me vite

Screenshot_20240523-132104~2

U përpoqën, por nuk arritën – S’ka takim Siljanovska-Radev në Vatikan

bilall kasami stadium

Stadiumi i Tetovës përplas Qeverinë me Komunën

oliver spasovski

Spaskovski: Sjellja e partnerit të koalicionit, BDI-së, ka ndikuar në rezultatin e keq zgjedhor të LSDM-së

srebrenica

Asambleja e Përgjithshme e OKB kaloi rezolutën që njeh gjenocidin e Serbisë në Srebrenicën e Bosnjës

srebrenica

Fillon debati për miratimin e propozim-rezolutës për gjenocidin në Srebrenicë

deputet 2024

Kush është forca e dytë politike, LSDM apo Fronti Europian?

ziadin sela

Kujt i takon legjitimiteti pas rivotimit? Sela: Edhe fituesi në kampusin shqiptar duhet të marrë mandat

arber ademi

Si e humbi Fronti një deputet në Llërcë? Ademi: Nuk i pranojmë rezultatet! Ibrahimi: Ankesat të dërgohen në KSHZ

INFO

NA NDIQ