Sela: Një eksponent i “Alternativës” më tha, ku e gjete Ligjin për shtetësi (Video)

Iliria News Agency
Iliria News Agency

25/02/2022

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela, gjatë konferencës për media një ditë më parë, shpalosi detaje nga koha kur para eksponentëve të “Alternativës” kishte prezantuar platformën që duhej të ishte e përbashkët, si partner të koalicionit opozitar. Ai tha se në momentin që e ka shpalosur kërkesën për ndryshimin e Ligjit për shtetësi, një eksponent i lartë të “Alternativës” është shprehur skeptik dhe e ka pyetur, ku e ka gjetur këtë çështje që ka mbetur e pazgjidhur për shumë dekada.

“Më kujtohet një moment kur ua kemi sqaruar platformën që e kemi bërë që duhet të jetë e përbashkët, ata na thanë s’kemi vërejtje dhe kur u përmend ligji për nënshtetësinë që e futën në platformë, njëri nga eksponentët e lartë të “Alternativës” aso kohe më pati thënë, kryetar nga e ke gjete këtë sepse 30 vite asnjë subjekt shqiptar edhe në qeveri duke qenë s’ka guxuar me përmend këtë, e jo më ta bëjë. Kështu që mendojmë se është e parealizueshme. I kam thënë realizohet shumë shpejtë vetëm t’i fitojmë zgjedhjet. Ndërsa ne e realizuam nga opozita. Kështu që, unë seriozisht ndjejë keqardhje dhe ato lloj deklaratash do ta shoqërojnë fatkeqësisht gjithë kohën për sa kohë qëllimet nuk i shpalos haptas përse je pjesë e koalicionit. Kur qëllimet i ke të hapta dhe janë shkruar në program dhe aty je me legjitimitet të plotë dhe përkrahje nga mbrapa, s’ka gjë që nuk realizohet”, tha Sela.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

kovacevski -agron

Kovaçevski: Në njësinë zgjedhore 6 të gjithë kanë kandidatë nga e kaluara, vetë LSDM ka kandidat për të ardhmen me Agron Demirin

stojance-angellov-701x430

“Ahmeti brohoriti UÇK në qendër të Shkupit”, Angellov: Përdorni frenat e dorës, pas Mickoskit janë “branitellat” që ju fituan në vitin 2001

Ali Ahmeti fronti

Fronti Evropian i përgjigjet Mickoskit

vucic

A do të shpallet Serbia shtet gjenocidal? “Misioni” i Vuçiç në OKB

fatos-rushiti

Një manipulim i ligë i radhës me kategoritë e luftës së UÇK-së

bota-rrezik globi toka

Shënohet Dita e planetit Tokë

ZEQIRIJA-IBRAHIMI-696x462-696x430-1

Ibrahimi: Pavarësisht se kush me kë e bën qeverinë, me rëndësi është ta pensionojmë BDI-në

veri

DW/ Kosova: Përgjegjës Beogradi për dështimin e votimeve në veri

mickoski ali ahmeti

Mickoski i’a kthen porosinë Ahmetit

INFO

NA NDIQ