Sela: Nuk do jemi prezent në votimin e një qeverie e cila nuk është legjitime dhe nuk e ka legjitimitetin e shqiptarëve

Picture of ina-online
ina-online

23/06/2024

Deputetët e Frontit Evropian në momentin e votimit të Qeverisë u larguan nga Kuvend. Zijadin Sela, në konferencë për media, tha se Fronti Evropian dënon lojërat dhe sjelljet e shumicës, që njësoj sipas tij në vitin 2017-të, edhe sot u munduan që të bllokojnë fjalët e Frontit opozitar, po njësoj me replika, edhe pse kishte marrëveshje deri në orën 12 të mbarojnë fjalën të gjithë diskutuesit.

“Ne e shprehëm qëndrimin tonë që nuk do të jemi prezent në votimin e një qeverie e cila nuk është legjitime dhe nuk e ka legjitimitetin e shqiptarëve, turqve dhe komuniteteve tjera etnike këtu në RMV Ne kërkojmë që t’i qëndrojnë fjalës ata që u zotuan që nuk bëhen pjesë e qeverisë pa ndodh ndryshimet kushtetuese”, tha Zijadin Sela, raporton SHENJA.

Zijadin Sela tha se legjitimiteti është kategori numerike por pas numrave është edhe kategori programore.

“VLEN-i numerikisht pësoi debakël nga Fronti Evropian mbi 30 mijë vota e votuan Frontin Evropian dhe VLEN-i edhe pse u përkrahë edhe nga votues të VMRO-së për t’ju shërbyer atyre legjitimitetin numerik e humben. VLEN[i e humbi edhe legjitimitetin numerik të deputetëve”, deklaroi Sela.
VLEN-i, sot, tha Sela e humbi edhe legjitimitetin programor.

TË FUNDIT
2 orë
Maqedonia e Veriut po zbrazet, 205 vendbanime nuk kanë aspak popullatë, 215 të tjera janë me më pak se 10 banorë
3 orë
Mickoski: Në buxhetin e shtetit mungojnë para për çka organet e hetuesisë do të kenë shumë punë
3 orë
A do të ketë luftë të re në Ballkan? Si përgjigjet ish-këshilltari i Clintonit e Obamës?
3 orë
Bekteshi: Sezona kalon, qytetarët ende presin kondicionerët dhe vauçerët për turizëm
3 orë
Mbyllet pika kufitare “Bogorodica”, zjarr në anën greke

ME TE LEXUARA

1 ditë
Suat Saqipi do të jetë zëvendësdrejtor në Qendrën për Menaxhim me Kriza
3 orë
Bekteshi: Sezona kalon, qytetarët ende presin kondicionerët dhe vauçerët për turizëm
1 ditë
Pjetër Shala dënohet me 18 vjet burgim
9 orë
Paralajmëroi burgosjen e Vuçiqit nëse hyn në Kosovë pa leje, deklarohet Sveçla
1 ditë
QMK: 12 zjarre aktive në Maqedoni
3 orë
A do të ketë luftë të re në Ballkan? Si përgjigjet ish-këshilltari i Clintonit e Obamës?
1 ditë
"Grupi i Gërçecit", Prokuroria vepron
2 ditë
Ndërroi jetë biznesmeni shkupjan pasi që u gjet me plagë të rënda në periferi të Shkupit
8 orë
Zbardhet rasti i tentim vrasjes së kryetarit të Haraçinës, kallëzim penal ndaj një personi

LEXO MË SHUMË

IMG_4461

Maqedonia e Veriut po zbrazet, 205 vendbanime nuk kanë aspak popullatë, 215 të tjera janë me më pak se 10 banorë

hristijan mickoski

Mickoski: Në buxhetin e shtetit mungojnë para për çka organet e hetuesisë do të kenë shumë punë

Charles Kupchan

A do të ketë luftë të re në Ballkan? Si përgjigjet ish-këshilltari i Clintonit e Obamës?

Kreshnik Bekteshi

Bekteshi: Sezona kalon, qytetarët ende presin kondicionerët dhe vauçerët për turizëm

kufi zjarr bogorodice

Mbyllet pika kufitare “Bogorodica”, zjarr në anën greke

denar

Ndahen 4.1 miliardë denarë për paga dhe pesë miliardë për pensione

pasaporta dokumente personale

Mbi 5600 veta kanë hequr dorë nga shtetësia e Maqedonisë gjatë pesë viteve të fundit

Afrim Gashi

Gashi: Kam informacione të sigurta, dhoma 161, si BDI uli pazarin për të hy në Qeveri

qeveria e maqedonise

Qeveria çoi në Kuvend listën e zëvendësministrave, këto janë emrat?

INFO

NA NDIQ